Jednou z jesenných nevýhod je zdĺhavé obliekanie. Ak ste si neosvojili rýchly a účinný systém, o to dlhší čas strávite pred šatníkom. Dospelí sa v tom až tak neutápajú, náročnejšie je obliecť tých najmenších. Predovšetkým túto aktivitu sťažuje ich neustály pohyb, mrvenie a vymýšľanie pred skriňou.

Rodičia majú neskôr pocit, že počas jesenných a zimných mesiacov trávia viac voľného času s prípravou oblečenia a samotným odievaním než vonku na čerstvom vzduchu. Deti sú totiž často vzdorovité aj v tejto oblasti. Chcú si vydobyť pozornosť, aj keď rodičov tlačí čas a niet dosť priestoru na promenádu v denime.

Len zábavou a hrou k samostatnému obliekaniu!

Názory odborníkov sú rozdielne, aj čo sa týka nadobudnutia správneho princípu obliekania. Respektíve učenia samostatného a postupného odievania u detí. V útlom veku ich láka predovšetkým vyzutie ponožiek a topánok. Preferujú chôdzu na boso, niektoré z nich priam nedokážu zniesť nohy odeté v pančuškách.

Neskôr zistia, že pri ponožkách sa to rozhodne nekončí. Hra na rýchly a vyhovujúci systém v obliekaní sa ešte len začína. Značný podiel a zodpovednosť za upravený výzor detí nesú, samozrejme, ich rodičia. Preto nepovoľujte uzdu detskej kreativity, inak dieťa vyjde z domu v outfite ako šašo.

Učenie treba kombinovať hrou a smiechom. Len tak si získate úprimnú detskú priazeň. Vytrieďte im ich obľúbené tričká, mikiny, tepláky a začnite ich učiť skutočnému dospeláckemu obliekaniu. Určite to hneď nepôjde ako po masle, s tým, milí rodičia, treba rátať. Preto začínajte najprv s jednoduchšími zvrškami. Vysvetlite im, že tie veľké otvory sú tam preto, aby cez ne prestrčili hlávku a potom ruky. Spievajte si pri tom, opakujte poradie a postup!

Prvé omyly a pocit zahanbenia – premeňte na detský úsmev!

Častou rodičovskou chybou je doobliekať deti hneď po ich prvom zlyhaní. Tak sa samostatnému obliekaniu vaše ratolesti nenaučia ani do ďalšej zimy. Pritom stačí trošku zábavy alebo zahanbenia a ono to pôjde. Nevie si dieťa poradiť s prevliekaním trička cez hlavu? Urobte z neho malé strašidielko. Zakryte mu tričkom hlavu a opatrne s ním poskakujte.

Možno trochu bláznivé, ale deti potrebujú len detinské riešenia problémov. Ich nezaujíma materiál a kvalita trička, potrebujú si len osvojiť jemnú motoriku končatín. Nechápu, prečo sa tak ťažko naťahujú pančušky? Nechajte im ich oblečené na pol zadočku a hneď na to dajte tepláky. Nekomfortný pocit ich prinúti pozornejšie sledovať ruky rodičov, ako im naznačujú správne uchopenie a natiahnutie odevu. Nech sa pre vás jesenné obliekanie nestane nekonečnou zimnou rozprávkou! Preto už teraz začnite vychovávať svojich drobcov k vhodnému spôsobu obliekania.

Foto: pixabay.com