Svadba. Veľký krok v živote dvoch ľudí. Väčšina ju plánuje mesiace, niektorí aj roky. Chceme, aby v tento „NÁŠ“ deň bolo všetko ako v rozprávke. A to platí aj o pozvaných. Tí však toľko času na plánovanie nemajú, alebo tomu nepriraďujú až takú veľkú pozornosť. Často riešia, čo si oblečú na poslednú chvíľu. A tak to potom aj vyzerá. Aby ste práve vy neboli tí, na ktorých sa bude ukazovať prstom, tí ktorí nesplnili určitý dress code a spôsobili tým menšie väčšie spoločenské faux-pax, práve pre vás je tento článok určený.

1. Zistite si tému svadby

Ak nie je v pozvánke vopred uvedené, v akom štýle sa bude niesť celá táto pompézna udalosť, radšej si to zistite vopred. V dnešnej dobe, ktorej vládnu tie najrozmanitejšie trendy, sa už nemusí jednať len o typickú bielu klasiku. Čoraz častejšie sa stretávame so svadbami, ktoré sa nesú v duchu obľúbeného filmu, rozprávky alebo témy a nekonajú sa tradične na súši, ale už aj vo vzduchu alebo pod vodou. To všetko musíte brať do úvahy, keď sa na svadbu chystáte.

2. Vhodne zvoľte typ a farbu oblečenia

Nepísaným pravidlom tradičných svadieb je: Stop bielej pre svadobčanov! V našich končinách je biela symbolom čistoty a je tradičnou svadobnou farbou. Nevesty si ju volia za farbu svojich šiat. A nielen bielu. Preto by sme sa mali vyvarovať aj všetkým jej odtieňom, akými sú smotanová, krémová, šampanská, svetloružová a iná bledunká farba. Dĺžka šiat je spravidla na vás. Avšak na tento typ udalosti sa nehodia mini šaty. Nič nepokazíte šatami pár siahajúcimi pod kolená, alebo aj dlhšie. Je to len na vás. Dôležité je, aby ste sa v ních cítila dobre po celý deň aj noc. Ak sa svadba koná aj v kostole a vy ste sa rozhodli pre šaty bez ramienok alebo s holými pleciami, nezabudnite si so sebou zobrať sako, bolerko alebo štólu, ktorým si ich prekryjete. Vravíte si, že muži to majú oveľa jednoduchšie? Oni predsa s pekným vyžehleným oblekom nič nepokazia. Mýlite sa. Aj tu je čo domrviť. Takisto ako ženy by nemali siahať po bledých šatách, tak muži by sa mali vyvarovať kravate bielej farby a jej otieňov. Spravidla do obleku, či fraku nepatrí košeľa s krátkym rukávom, aj keď je pravdou, že v lete mať sako a pod ním ešte aj dlhý ruká, nie je moc pohodlné. Ďalšou chybou, ktorej sa treba vyvarovať sú ponožky. Nikdy si do elegantných poltopánok nedávajte členkové ponožky, ale zvolte klasické, tak aby vám farebne ladili.

3. Siahnite po vhodnej obuvi a doplnkoch

Pri voľbe topánok si uvedomte, že v ních pretancujete a prechodíte celý deň aj noc. Preto voľte pohodlné a nižšie odely, ktoré vám budú farebne ladiť so šatami, alebo zvolenými doplnkami. Ak sa však rozhodnete pre veľmi vysoké topánočky, majte v zálohe pre istotu ešte jedny, s nižší podpätkom, prípadne bez neho. Podľa spoločenskej etikety by mala byť špička uzatvorená, ale v dnešnej dobe sa už čoraz častejšie stretávame na nohách s exkluzívnymi sandálkami od výmyslu sveta. Obzvlášť v lete, keď sa ručička teplomera vyšplhá nad 30°C.

Majte na pamäti, že to nie je to Váš deň „D“, nesnažte byť kráľovnou večera. Určite by sa ani Vám nepáčilo, ak by na Vašej svadbe bol niekto, na kom by boli oči svadobčanov upreté celý večer a Vás by si nikto nevšímal. Neznamená to ani, aby ste teraz sedeli v kúte ako šedý myška, to nie! Buďte prirodzení a svojsky okúzlujúci.

Foto: pixmac.sk, Patricia Figueira – flickr