Zdravie

Ako si nepoškodiť zrak počas horúceho leta?

Leto je nádherné ročné obdobie… Umožňuje nám perfektne zrelaxovať pri vode, užiť si slnenie na pláži, alebo si vychutnať romantické podvečerné prechádzky. Idylka letných dní sa pre nás končí v momente, keď dôjde k úrazu, alebo ochorieme.

Faktom je aj to, že v lete si treba chrániť zrak vzhľadom na silné UV žiarenie. Teda najsilnejšie v porovnaní s ostatnými ročnými obdobiami. Najviac by sme mali dbať na ochranu zraku v poludňajších hodinách. Slnko je na oblohe najvyššie a pôsobí dosť intenzívne. To má nemalý dopad na kvalitu ľudského zraku.

Slnečné okuliare sú jedným, ale nie jediným možným riešením

Ak si vyberiete nesprávny, respektíve nekvalitný model slnečných okuliarov, akoby ste ich ani nemali. Nech pri výbere nerozhoduje módnosť, ale ochrana ľudského zmyslu. Zrakom prijímame totiž najviac informácií.

Slnečné okuliare si kupujte v špecializovaných predajniach, najlepšie v očnej optike. Majú mať ochranný UV filter a byť dostatočne “veľké“. Musia zakrývať celú oblasť oka. Najlepšie, ak dosahujú tesne pod úroveň obočia. V predajniach si nechajte poradiť aj pri výbere čistiacich pomôcok na svoje nové slnečné okuliare. Špinavé, rozmazané sklíčka sú ešte väčšou škodou pre náš zrak.

Čo najmenej sa dívajte priamo do slnka

Aj pri slnení na pláži majte buď klobúk, alebo inú pokrývku, ktorou si budete chrániť oči. Veľmi nebezpečné sú aj časté prechody z vonku (počas dňa) do tmavších miestností. Vtedy máme pocit, akoby sme videli rozmazane, hmlisto. Oči trochu privrite a počkajte, kým “tento nepríjemný stav doznie.“

Škodlivo na náš zrak pôsobí aj dlhý pobyt pri vode

Respektíve vo vode. Kúpaliská, jazerá a iné vodné plochy sú plné baktérií a vírusov. Ak sa rady ponárate, používajte potápačské okuliare. Ak ich práve nebudete mať, pod vodou si oči zatvorte. Sú “živnou plochou“ pre rôzne škodliviny z vodného prostredia. Radšej jedny potápačské okuliare, ako behať po ambulanciách počas krásneho horúceho leta.

Foto: pixabay.com