S príchodom Nového roka prichádza okrem predsavzatí aj možnosť v práci naplánovať si dovolenku počas roka. Ak viete, že máte s rozdelením si voľna s ostatnými kolegami, začnite si dni voľna plánovať dopredu. Dáte tak ostatným spolupracovníkom vedieť, kedy plánujete byť mimo práce a budú sa vedieť aj oni zariadiť. A vy budete mať skvelú výhodu prvého výberu bez toho, aby ste sa museli niekomu inému s dovolenkou prispôsobovať.

Nechajte si rezervu

Ešte predtým, ako si naplánujete vaše pracovné voľno počas celého roka 2018, myslite aj na pár dňovú rezervu. Nevyčerpajte si celú dovolenku, nikdy neviete, či nepríde niečo nečakané, kvôli čomu budete potrebovať deň voľna a meniť to, čo máte naplánované a podľa čoho sa zariadili aj ostatní kolegovia, by nebolo fér. Stačia tri či štyri dni do plusu, ostatné si rozvrhnite. Tieto dni si nechajte na prípad choroby dieťaťa alebo niečoho dôležitého, prípadne si ich vyčerpáte ku koncu roku alebo prenesiete do toho ďalšieho.

Pozerajte na sviatky

Zamestnanie na plný úväzok je náročné, veď sami viete, že väčšinu času trávite v práci. Niekedy dva dni voľna do týždňa nie sú dostatok a telo i myseľ potrebuje oddych. Snažte sa vašu dovolenku naplánovať na celý rok tak, aby ste v pravidelnom časovom intervaly mali oddych od pracovných povinností. Skúste sa pozerať na to, ako vychádzajú štátne sviatky. Napríklad, prvý a ôsmy máj v roku 2018 vychádzajú na utorky. Stačí vám zobrať si 30. apríla a 7. mája dva dni dovolenky a máte dva predĺžené štvordňové víkendy po sebe a z dovolenky vám neubudne takmer nič.

Taktiež letnú dovolenku plánujte tak, aby ste zahrnuli dva víkendy, čím sa vám podarí zobrať len päť dní dovolenky, no reálne budete mať na cestu k moru až deväť dní. Takto si môžete poľahky užiť až dve dovolenky za rok s desiatimi dňami. Urobte si čo najviac voľna!

Foto: pixabay.com