Chudnutie Zdravie

Ako si vypočítať index telesnej hmotnosti

Máte problém s nadváhou? Chceli by ste vedieť, či trpíte na obezitu alebo nie? Mnohé ženy si neustále všímajú svoje telo a majú strach, že pribraním ďalšieho kila to s nimi ide dolu vodou. Priberanie a chudnutie však patrí k normálnym prejavom tela, nie je dobré z toho robiť hneď veľký problém. Ak však nárast kíl začína byť skutočne viditeľný, ale aj citeľný, vtedy je už potrebné sa zamyslieť nad tým, kde nastal problém a ako ho úspešne riešiť. Aby ste však vedeli, kedy pribúdanie kíl hraničí s nezdravou váhou, je dobré vedieť orientovať sa v indexoch telesnej hmotnosti.

Existujú určité kritériá, na základe ktorých viete zistiť, či je vaša váha v norme, alebo je príliš vysoká, prípadne nízka. Udávajú sa v číslach, ktoré získate jednoduchým výpočtom. Vašu hmotnosť v kilogramoch si vydelíte výškou v metroch na druhú. Teda ak vážite 60 kíl a meriate 1,70 metrov tak svoj index telesnej hmotnosti si vypočítate podľa jednoduchého vzorca: hm./výšk2, teda 60/1,702.

Výsledné číslo udáva hodnotu, na základe ktorej si môžete overiť ako to s vašou hmotnosťou vyzerá. Pre Európu sú určené hodnoty od 18,5 do 40 a viac. Najnižšie číslo hovorí o podvýžive, naopak to najvyššie o obezite. Ak sa však pohybujete v rozmedzí hodnôt od 18,5 až do 25, môžete si gratulovať. Máte ideálnu hmotnosť, ktorú vám môžu závidieť mnohé iné dámy.

Prekročením čísla 25 sa začína už prejavovať mierna nadváha, s ktorou by ste už mali postupne začať niečo robiť, aby to nedopadlo horšie. Zmeňte stravovacie návyky, viac športujte, chodievajte do posilňovne, venujte viac času pohybu. Ak to dodržíte, klesnete na hodnotu zdravej váhy a budete si môcť vychutnať svoj život lepšie a bez starostí.

Ak sa po výpočte vášho indexu hmotnosti objavilo číslo väčšie ako 30 alebo menšie ako 18,5 tu už ide skutočne o alarmujúci stav a nie je potrebné ďalej čakať, ale situáciu urýchlene riešiť. Nízke hodnoty predstavujú podvýživu, teda môže ísť o problémy s anorexiou, bulímiou prípadne iné zdravotné ťažkosti, naopak vysoké čísla označujú riziko infarktov, srdcových problémov a ďalších takisto vážnych ochorení.

Náhle priberanie na váhe nemusí hneď predstavovať katastrofálny stav, ktorý by nás dostal do zúfalstva, napriek tomu je dôležité si svoju váhu strážiť a z času na čas si uvedomiť, či naše stravovanie ako aj celkový životný štýl má na ňu blahodarné účinky. V opačnom prípade sa v jeden pekný deň môžeme zobudiť a zistíme, že roky stresu, ktoré sme kompenzovali nezdravou stravou sa prejavili na našom tele a to nepeknou postavou.

Ilustračné foto na titulke: SXC.hu