Zdravie

Ako veľmi je pre ženu dôležitý zdravý a silný hlas?

Počasie sa ochladzuje a absencia vhodného zimného oblečenia a kvalitnej zimnej bundy, či imunity, môže spôsobiť aj stratu hlasu. Ak absentuje hlas, respektíve hlasivky postihlo vírusové ochorenie, táto neľahká situácia vo všeobecnosti skomplikuje vaše spoločenské fungovanie. Preto sa netreba zababušiť do teplej periny a čakať, že vírusy samy zutekajú, ale okamžite poskytnúť svojim hlasovým orgánom prvú pomoc. Hlas ženy je pôvabný a aj tichým šepotom dokáže niekedy prezradiť viac než rozhorčený pán za megafónom. Strata hlasu je obzvlášť bolestivá, ak sa k tomu pridruží napríklad zápal horných dýchacích ciest. Akútnou starostlivosťou sa však za pár dní dokážete vrátiť do bežných každodenných koľají.

V živote ženy dochádza k viacerým dôležitým etapám, keď postačí jedno gesto, dotyk a jej najbližším je hneď všetko nad slnko jasné. Sme matky, ktoré ak disponujú prísnym očným kontaktom, nepotrebujú driapať si svoje hlasivky. Patríme k učiteľkám, a to aj bez platného diplomu či rôznych certifikovaných kurzov. Nielenže sa učíme po celý život, ako správne pristupovať k výchove, maratónu v kuchyni či komunikovať s každým, kto to potrebuje, aj keď nám samým je niekedy viac než do plaču.

Samy dobre vieme, že ak obchodné centrá zaplavia zľavy na vybraný a pre nás taký nevyhnutný sortiment, svojmu partnerovi sa potrebujeme zalíškať jemným, príťažlivým tónom. Aj keď vás, samozrejme nepochopí, rozhodne neodolá vášmu dievčensky maznavému hlasu. Avšak v práci alebo na ďalších iných pozíciách je nevyhnutné zachovať si serióznosť nielen v tvári, ale aj v hlase. Žiadne maznanie, líškanie či výchovný materinský akcent, ale uplatniť bežnú moduláciu hlasu bez emotívnych vibrácií. Ženský hlas má teda viacero podôb, no ak dôjde k jeho momentálnej strate, účinný recept na jeho ozdravenie platí pre všetkých rovnako.

Ako treba postupovať pri strate hlasu? Predovšetkým nešeptať!

Prvú pomoc si stratou hlasu len ťažko privoláte, preto ak situácia nie je veľmi vážna, siahnite po domácich receptúrach. Väčšinou oslabenie hlasovej intenzity súvisí s prechladnutím či zápalom hrtana. Jeseň je krásna, avšak rovnako aj bohatá na rôzne vírusy a s tým súvisiace zápaly horných dýchacích ciest.

Zachrípnutie či celková strata hlasu si vyžaduje rešpektovaný hlasový pokoj. Zbytočne sa teda netreba namáhať a driapať hlasivky, aby sa rozvibrovali. Účinný je na to rovnako aj kalciový sirup, no ak ste zástankyňou alternatívnej (kuchynskej) liečby, pripravte si napríklad černicovú šťavu a vyhýbajte sa prašnému, zafajčenému  či klimatizovanému prostrediu. Odporúčané sú aj citrónové pastilky a samozrejmá je hydratácia hlasiviek neperlivou minerálkou. Iní zase radia žutie či vývar z kapustného lístia, nepríjemné, no rovnako účinné by mali byť aj cibuľové obklady či čaj z materinej dúšky. Je len na vás, milé dámy, pre ktorý z domácich receptov na liečbu straty hlasu sa rozhodnete, práve v tomto jesennom sychravom období sa musíte šetriť aj na tejto komunikačnej úrovni.

Foto: pixabay.com