Kariéra

Ako začať podnikať? Zlaté rady!

Postihla vás strata zamestnania? Neviete si nájsť prácu a už vás nebaví počúvať osvedčené rady ako sa zamestnať, ktoré však v reálnom živote neplatia? Alebo vás jednoducho trápi nespokojnosť v práci a už len čakáte na vhodný moment, kedy predložíte arogantnému šéfovi vašu výpoveď? Nech je už váš dôvod začať s podnikaním akýkoľvek, nasledujúci seriál o podnikaní, z vás isto spraví úspešnú podnikateľku, ktorá hravo zvládne zosúladiť pracovný čas a rodinný život.

Začiatky sú vždy ťažké!

Ste presvedčená o tom, že podnikanie je cesta, po ktorej chcete kráčať. Odhodlanie a cieľavedomosť sú hlavnými predpokladmi, že z vás pravdepodobne bude skvelá podnikateľka. Ale! Nedajte sa strhnúť prvotným nadšením, každé začiatky podnikania sú náročné a nezaobídu sa bez problémov! S nasledujúcimi radami, ktoré majú cenu zlata, prekonáte akékoľvek prekážky, ktoré vám bránia uskutočniť svoj podnikateľský sen!

Čo musíte vedieť:

  • Akú oblasť podnikania si zvolíte? Dobre zvolená oblasť podnikania je prvým dôležitým krokom k úspechu. Máte záujem podnikať v oblasti – poskytovanie domácej opatrovateľskej a zdravotníckej starostlivosti? Skvelé, momentálne je to jedna z piatych najziskovejších oblastí podnikania, ale ak nemáte dostatočné vzdelanie, prax, alebo skúsenosti, budete potrebovať minimálne jedného odborného pracovníka. Vaše náklady sa zvýšia aj pri nákupe zdravotníckych pomôcok či prístrojov. Zvážte si teda všetky výhody aj nevýhody.
  • Aký bude predmet vášho podnikania? Neviete sa rozhodnúť medzi viacerými predmetmi podnikania? Nevadí, živnostenský list pokojne nechajte zaplniť viacerými predmetmi podnikania. Napr. ak sa váš podnikateľský zámer zaoberá predajom oblečenia, môžete si ako predmet podnikania vybrať:
  1. + kúpa tovaru na účely predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod v rozsahu voľnej živnosti),
  2. + aj zásielkový predaj.
  • Aký vysoký kapitál bude nutný? Ak už máte vyriešenú vecne – technickú stránku podnikania, finančné, materiálne aj ľudské zdroje, nastáva otázka ekonomického charakteru. Nielen zisk (výnos) je dôležitý. Zaujímajte sa aj o iné peňažné prostriedky (náklady) a už teraz začnite rozmýšľať nad tým, aký kapitál bude potrebný, aké tržby možno očakávať, aká bude ziskovosť podniku.