Leto, dovolenka, voľné chvíle s rodinou a priateľmi, čas, kedy sa zabúda na bežné starosti. A predsa. Alergia, ktorú si prinesieme z domu alebo taká, ktorá sa objaví v nami vysnívanej destinácii, kde sme si prišli oddýchnuť nám dokáže poriadne znepríjemniť život. Napriek tomu sa nedajme odradiť a pripravme sa na to, že bude síce potrebné trošku zabojovať, ale za výsledný efekt nerušenej dovolenky to určite stojí.

Existuje niekoľko typov alergií, ktoré sa spájajú s dovolenkou a ich výskyt je pomerne častý. Asi najvýznamnejšou je alergia na slnko. Jej typickým príznakom sú malé červené vyrážky, ktoré sa objavia na koži a spôsobujú nepríjemné svrbenie. Postihnuté miesta sa liečia rozličnými masťami a gélmi a základom je na určitý čas vyhýbať sa slnku, čo je vlastne pri mori takmer nemožné alebo len veľmi ťažké. Ak sa však ochorenie dostalo do vážnejšieho štádia, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc, kde vám predpíšu špeciálne lieky či roztoky na zmiernenie alergických prejavov. Vo väčšine prípadov problémy ustúpia po niekoľkých dňoch, no vy si nemôžete vychutnávať relax, taký po akom ste celú zimu snívali. Aby ste predišli zbytočným problémom, nasledujúce rady by vám mohli padnúť vhod.

Pripravujte si telo na slnečné lúče postupne. Vystavujte ho slnku už doma, ale určite to nepreháňajte. Stačí pol hodinu denne, aby si pokožka zvykla. Neskôr môžete interval slnečného pôsobenia na vaše telo predlžovať. Nezabúdajte používať prípravky na opaľovanie s dostatočným faktorom. Výbornou pomôckou je užívanie betakaroténu, ktorý vám zaručí zdravé a pekné opálenie, bez zbytočného spálenia.

Problémy s trávením a alergické reakcie s tým súvisiace sú ďalšími častými zdravotnými problémami na dovolenke. Totiž nie všetky špeciality zahraničnej kuchyne môže náš organizmus prijať bez problémov. Alergické reakcie vyvoláva najmä tropické ovocie, rôzne druhy korenín v jedlách, ale veľkým zdrojom nákazy je aj obyčajne pitná voda, na ktorú tunajší obyvatelia nie sú vôbec zvyknutí.

Aj tu platí, že prevencia je maximálne nevyhnutná, ak si chceme zachovať naše fyzické zdravie po celý čas vo forme. Preto dôkladne umývajte každý kus ovocia a odstraňujte z neho šupky. Nezabúdajte pritom na dostatočnú hygienu rúk. Pite iba vodu kúpenú v obchode, nikdy nie z vodovodu, pretože čo platí u nás, nemusí platiť v exotických destináciách. Ak sa už problémy prejavili, je dôležité dodržiavať prísnu diétu, no nezabúdať pritom na dôkladný pitný režim, aby ste neboli dehydrovaná. Určite nezaškodí zásobiť sa dostatočným množstvom vhodných liekov, ktoré sú účinné pri akýchkoľvek zdravotných problémoch. Ak sa budete dôsledne riadiť týmito radami a zodpovedne pristúpite k možným zdravotným problémom, určite vás nezaskočí nepríjemná alergia ani na dovolenke a vy si ju tak budete môcť vychutnať naplno.