Bývanie

Bazény v záhradách

Veľká rozľahlá záhrada, ktorá je v lete plná farebných kvetov a iných okrasných rastlín a kríkov, krásne upravený trávnik a bazén. Kto by po niečom takom netúžil? Najmä v letných mesiacoch, kedy má slnko najväčšiu silu je príjemné schladiť sa vo vode, ktorá sa nachádza tesne pri dome. Tomu sa hovorí luxus. Nie každý má také možnosti, nie všetci si to môžu dovoliť. Má však taký bazén iba samé pozitíva alebo je to iba rozmar bohatých?

Kúpou menšieho alebo rozhodnutím výstavby veľkého bazéna sa nič významné nekončí, práve naopak. Všetko sa to len začína a spolu s očakávanými radosťami prichádzajú prvé, neskôr pravidelné starosti. Poďme teda pekne postupne. Ak ste sa už rozhodli pre investíciu tejto sezónnej „hračky“, najprv by ste si mali ujasniť v akej veľkosti ho plánujete a na aké miesto by bolo najvhodnejšie ho umiestniť. Obidva tieto dôležité kroky navzájom súvisia, pretože jeho veľkosť závisí aj od vašich priestorových možností, a preto ak nevlastníte záhradu na veľkom pozemku, možnosti jeho výberu sa tým úmerne znižujú. Pre umiestnenie bazénov sú vhodné slnečné miesta v závetrí, určite nie blízko stromov, ktoré vám ho ľahko znečistia. Takisto je na mieste zodpovedať si otázku na aký účel bazén potrebujete. Či pôjde o detské čvachtanie alebo túžite po rekreačnom plávaní. K tomu je potrebné ďalej prispôsobiť jeho samotnú veľkosť, tvar a hĺbku. Na trhu sú dostupné obdĺžnikové, okrúhle či oblé tvary, ale pamätajte na to, že čím je jednoduchší, tým sú náklady na jeho výstavbu, ako aj samotnú údržbu menšie.

Starostlivosť a údržba
Keď už máte bazén umiestnený a začnete si ho užívať, pamätajte na to, že dôkladná starostlivosť o neho vám zaistí komfort pri kúpaní a jeho dlhodobú funkciu. Pravidelná údržba aj počas sezóny je veľmi dôležitá, preto neodkladajte povinnosti a začnite s úpravou vody. Čistá a svieža voda si vyžaduje cirkuláciu, preto zabezpečenie filtračného systému s čerpadlom je nutnosťou. Vašou povinnosťou je ju takisto dezinfikovať. Buď chemicky, teda chlórom alebo novšími metódami, ako sú použitie ozónu alebo UV žiarenia. Dôležité je tiež merať hodnotu pH vo vode. Tá sa postupom času začne kaziť, vznikajú riasy a následne sa v nej rozmnožujú mikroorganizmy. Práve táto hodnota vám napovie, v akom stave je voda. Ak je pH vysoké, je potrebné vodu prečistiť, prípadne vymeniť za novú.

A čo tak bazén zastrešiť? Viete aké výhody sú s tým spojené? Tou hlavnou je predĺženie sezóny na kúpanie, ale aj jeho ochrana pred neželanými nečistotami alebo nepríjemným dažďom. Ak ste sa teda rozhodli, užite si svoj bazén naplno. Nezabúdajte však na jeho pravidelnú údržbu. Bez nej sa aj ten najväčší luxus stane iba obyčajnou zbytočnosťou.