eyesChodiť po kanáloch, so šiltom či veľkými slnečnými okuliarmi, ktoré zabránia upreným pohľadom do očí, nepatrí k celkom bežným aktivitám. Prechádzka kanálmi udržiavaným dámam príliš nevonia, so šiltom väčšina z nás pôsobí asexuálne a za veľkými slnečnými okuliarmi máme tendenciu hľadať monokel alebo unavené oči po hýrivej noci. Rozhodne sa nedá zabrániť ani častým kontaktom s inými ľuďmi, veď žijeme v civilizovanej spoločnosti, kde človek potrebuje človeka. Pohľady od iných ľudí zdanlivo nebolia, no ak sú plné negatívnych emócií, ich účinok môže byť nanajvýš zdraviu neprospešný.

Nevýhodu majú predovšetkým tie z nás, ktoré pracujú vo veľkom kolektíve, často prichádzajú do kontaktu s inými, s viac alebo menej známymi ľuďmi, a teda nekonečne dlhým rozhovorom a pohľadom z očí do očí sa jednoducho nedokážu ubrániť. Obchodná referentka, profesorka alebo pracovníčka za pokladňou by mohli o očných kontaktoch napísať nejeden román a ak tieto dámy patria k tým viac atraktívnejším, urieknutie ich isto prenasleduje deň čo deň.

Nemusíte byť ani ľudovou liečiteľkou, aby ste aspoň podvedome verili na tzv. z očí alebo urieknutie. Takisto platí, že urieknuť vás môže absolútne hocikto. Nemusí to byť žiadna baba jaga, netreba, aby ste disponovali schopnosťami veštice, stačí, že sa budete prenikavým pohľadom dívať na svoj objekt a on sa vám za to isto nezavďačí. Prečo? Pretože uprený, dlhodobý pohľad na vybranú osobu so sebou prináša celý rad negatívnych účinkov. Oči majú silnú moc a možno si to ani neuvedomujete, alebo skôr neveríte v to, že pod vplyvom negatívnych emócií dokážu tej druhej osobe dostatočne uškodiť.

Pred urieknutím sa dá uchrániť aj tak, že dáte napríklad výpoveď v práci a zatvoríte sa doma medzi štyrmi stenami, alebo sa k problému postavíte ako skutočné TopŽeny. To znamená, že nebudete ani zanedbávať návštevu u kozmetičky, aby sa z vás stala škaredá, nepríťažlivá dáma, ale urieknutie začnete brať vážne.

Pred závistlivými, zlostnými pohľadmi sa viaceré z nás chránia červenými náramkami alebo časťou odevu, ktorý sám o sebe púta pozornosť, a tak sa minimalizujú priame pohľady z očí do očí. Odriekanie so zhorenými zápalkami či poutieranie tváre detským močom nemusia byť veľmi príjemnými rituálmi, no zato dokážu eliminovať príznaky škodlivých z očí. Zvracanie, malátnosť či pulzujúca bolesť hlavy je len zlomkom toho, čo “z očí“ dokážu jednej úspešnej a atraktívnej dáme spôsobiť.

Foto: pixmac.sk, David Reber – flickr