Trápite sa, že nezapadáte do pracovného kolektívu? Možno by ste sa aj vy rada pridala na obed s ostatnými, len vás nikto nezavolá. A možno aj vy by ste si chceli s kolegyňami vyjsť po náročnom dni na kávu a preberať nie len pracovné záležitosti… Majte na pamäti, že chyba nemusí byť len vo vás a možno si doteraz len nikto nevšimol, aká ste skvelá. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi a dajte o sebe ostatným vedieť!

Nositeľka dobrej nálady

Aj keď ste ráno vstávali ľavou nohou, alebo ľudovejšie povedané „hore zadkom“, zlú náladu rozhodne nechajte vpred vchodom do práce. Na perách majte vždy milý úsmev a nenechajte sa ničím a predovšetkým nikým rozhodiť. S milou a príjemnou osobou príde každý rád do kontaktu a na pracovisku to platí dvojnásobne.

Ochota má svoje hranice

V nadväznosti na predchádzajúci odstavec však dajte pozor, aby sa milota neplietla s prehnanou ochotou. V tomto prípade by sa vám mohlo totiž stať, že sa ani nenazdáte a medzi vaše úlohy pribudnú veci, o ktorých nemáte v popise práce ani zmienku. Nehovoriac o tom, že v každom kolektíve sa nájdu tipy ľudí, ktoré dobrotu iných dokážu zneužívať.

Ohováranie nechajte ostatným

Medzi jedno zo základných pravidiel pre vytváranie a udržiavanie dobrých vzťahov na pracovisku je neklebetiť a neohovárať ostatných kolegov. Najlepšie zároveň urobíte, pokiaľ sa budete debatám tohto typu vyhýbať a nenecháte sa do nich zatiahnuť. Ak sa však už v obdobnej situácii ocitnete, reagujte diplomaticky, odpovedajte neurčito. V žiadnom prípade sa nenechajte zmanipulovať ostanými kolegami či kolegyňami. Nikdy totiž nemôžete dopredu vedieť, komu a v akej forme bude vaša odpoveď reprodukovaná.

V práci sa pracuje

Každej z nás dobre padne, keď sa sem-tam v kolektíve rozpráva aj o niečom inom, ako o len o samotnej práci. Taktiež je prirodzené, ak si v práci sem tam v rámci obednej siesty surfujete po vašich obľúbených stránkach, alebo vybavíte súkromný e-mail. Nie je v poriadku, ak to so súkromnými „vybavovačkami“ preháňate, alebo ste celý deň na facebooku či inej sociálnej sieti. Nebodaj ak sa vám podarí zverejniť status, ktorý si v pracovnej dobe prečíta váš nadriadený.

Vizitkou sú vaše výsledky

Výpovednou hodnotou odvedenej práce sú dosiahnuté výsledky. Podľa nich vás vníma vedenie spoločnosti a podľa nich k vám aj pristupujú. Tak ako sa ku vám správa šéf sa ku vám budú správať aj ostatní členovia kolektívu. Na to nikdy nezabúdajte a prioritne sa sústreďte, aby ste si svoju prácu plnili vždy kvalitne, poctivo a včas.

Milostný život na pracovisko nepatrí

O tomto tvrdení sa dá polemizovať, vo všeobecnosti však prevládajú prípady, kedy vzťahy na pracovisku pôsobili skôr negatívne. Každý prípad je individuálny a je na oboch partneroch, do akej miery sa dokážu v práci odosobniť a neobťažovať svoje okolie prehnanými lichôtkami, či prejavmi vzájomnej náklonnosti.

Vezmite naše rady na zreteľ a uvidíte, že kolegovia sa na vás začnú pozerať úplne inak, ako tomu bolo doteraz.