Spôsob vášho života a všetky zvyky a návyky, ktoré máte, ovplyvňujú ľudí okolo vás. Veď sa len pozrite na seba a to, ako na vás vplývajú všetci známy a ľudia, s ktorými ste najviac v kontakte. Pozeráte na to, aký majú denný rytmus, ako sú naladení, čo jedia, či cvičia, ako trávia voľný čas. Či už podvedome, alebo úplne vedome preberáme tieto vplyvy a aplikujeme ich na náš život. Avšak, presne takýmto spôsobom vysielate podnety aj vy. Uvedomujete si zodpovednosť, ktorú máte?

Ste vzorom

V skupine ľudí to funguje zaujímavo. Každý pozerá na niekoho ďalšieho a inšpiruje sa, motivuje. Tak, ako vy vzhliadate k niekomu, ďalší človek vzhliada k vám a ste mu vzorom. A tu nastáva práve veľká zodpovednosť, pretože idete niekomu príkladom. Najbežnejšie to takto funguje v rodine, no v dospelosti sú ľudia, ktorí majú „zaujímavý a ideálny“ život a chceme byť ako oni. Preto ak ste pozitívni, robíte zaujímavé veci, mali by ste dbať na to, ako vplývate na svoje okolie.

Šírte zdravý odkaz

Na prvom mieste by vo všetkom malo byť vaše zdravie. Ak máte zlozvyky, ľudia okolo vás si ich všímajú a považujú za „správne“. Berte vašu rolu zodpovedne. Ak ste vo vedúcej pozícii, ste učiteľkou či máte množstvo známych, tak využite toto „publikum“ a robte zdravú osvetu. Veďte svoje okolie k zdravému životnému štýlu. Zoberte kamarátku so sebou cvičiť, ukážte rodičom, že aj bez vyprážaných jedál môže byť strava chutná, naučte partnera chodiť na preventívne prehliadky. Šírte tieto zdravé správy, veď aj vy ste boli vďační, keď vás niekto naviedol správnou cestou. Tak to urobte ďalej.

Všímajte si ľudí okolo vás, no začnite od seba. Napečte do práce zdravý koláč plný bielkovín s minimom cukru a ukážte, že piecť sa dá aj inak. Kolegovia to môžu aplikovať doma a ich deti nebudú vystavené neustálemu vysokému príjmu cukru. Každý pozitívny odkaz, ktorý posuniete ďalej sa vám stokrát vráti. Každý človek má túto moc urobiť minimálne jedného ďalšieho zdravším. Veď zdravie máme len jedno a našou úlohou je ho chrániť, tak to robte pre seba a pre druhých zároveň.

Foto: pixabay.com