Krvavočrúžervené pery sú na to, aby jemne provokovali,  vzbudzovali pozornosť a boli vždy pripravené na vášnivý bozk. Zaujímavosťou je, že každý rok svetovo uznávaní módni znalci hlásia, že v kurze je opäť sýtočervený rúž, no on v skutočnosti sa do zabudnutia nikdy ani nedostal.

Predchodcovia červeného rúžu, teda takého, aký nosí každá správna dáma v kabelke namiesto písacích potrieb, pochádzajú zo starého Egypta, Grécka a Ríma. Rúž z týchto dávnych čias si netreba predstavovať ako takú roztomilú tyčinku, ktorá sa vysúva, ale za vtedajších podmienok išlo o rozličné chemické zmesi, čo nielenže čudesne zapáchali, ale boli aj nanajvýš zdraviu škodlivé!

Egypťanky používali na líčenie pier zmes jódu a brómu a keďže nádherne lesklé pery mali pre ne veľmi vysokú hodnotu, vôbec ich nezaujímalo, že to, čím si natierajú ústa, ich môže pokojne priotráviť. Napríklad taká Kleopatra mala o svoju imunitu dobre postarané, pretože jej červený rúž sa vyrábal z rozdrvených chrobáčikov s tmavočerveným pigmentom. Antické slečny si svoje pery udržiavali na sýtočerveno vďaka jedovatému sulfidu ortutnatému, no taktiež sa do zmesi rúžu nebáli pridať dokonca aj krv. Trochu zapáchali, ale predovšetkým boli neodolateľne krásne.

Prvý ozajstný rúž pevnej konzistencie pripravil v špeciálnych formičkách na prelome 1. a 2. tisícročia španielsky lekár al-Zahrawi. Možno povedať, že červený rúž zažil skutočný rozmach až v 16. storočí v Anglicku za vlády kráľovnej Alžbety I. V móde bola bledá pleť a krvavočervené pery. Alžbeta si svoj červený rúž pripravovala z karmínu, vaječného bielka a figovej šťavy. Úžasná vitamínová bomba, však?

Dnes sa dámy príliš dlho zamýšľajú nad tým, ktorý odtieň červeného rúžu sa im perfektne hodí aj k typu pleti, aj k výberu oblečenia, no zabúdajú, že zložitejším a prvoradejším by sa mal stať proces samotného nanášania a líčenia. Pretože červený rúž nepozná žiadne kompromisy! Niekoľkými šikovnými ťahmi vás povýši na kráľovnú večera, no stačí jeden prehrešok a je z vás ďalší zúfalec!

Pred samotným nanášaním červeného rúžu by ste svoje pery mali ozdraviť peelingovým krémom alebo premasírovaním zubnou kefkou so štipkou medu. Na pery potom naneste výživný balzam s vitamínom E a pretrite ich troškou práškového mejkapu, aby sa rúž lepšie nanášal a dlhšie udržal. Červený rúž nanášajte kvalitným štetcom a ak sa chystáte na večernú diskopárty, môžete si ho dovoliť aj v kombinácii s bezfarebným leskom. Pozor však dávajte na to, v akom stave sú vaše zúbky a pleť. Nie je nič komickejšie než červený rúž na perách, čo podčiarkne zažltnutý úsmev a akné na tvári.

Foto: pixmac.sk, Marcia Irala – flickr