Spoznávanie sveta a okolitých krajín otvára obzory, mení názory a tvaruje osobnosť človeka. Niekedy je však náročné a časovo či finančne nemožné cestovať do vzdialených kútov sveta. V takých prípadoch môže byť skvelou možnosťou cestovať po Európe autom a navštíviť zaujímavé miesta. Aké sú výhody a nevýhody cestovania autom? Čo u vás preváži?

Plusy cestovania autom

Najväčším kladom cestovania osobným vozidlom je to, že si časový harmonogram robíte sami. Nemusíte sa nikam ponáhľať a zastavovať sa môžete kde chcete. Autom sa dostanete na viacero miesta, kam by sa vám ťažko šlo verejnou dopravou. Ďalším plusom je kufor, do ktorého si môžete nabaliť viacero potrebných vecí vrátane vody a jedla, a teda počas výletu nemusíte navštevovať reštaurácie. Znížite tak náklady.

Cestovanie autom je skvelé, čo sa týka ceny, pretože ak cestujete štyria, môžete si náklady rozpočítať a na samotnú cestu neminiete veľa peňazí. V aute máte omnoho viac miesta ako v lietadle a cestovanie je tak omnoho pohodlnejšie.

Zápory cesty v aute

Pred cestovaním autom sa musíte poriadne pripraviť a zistiť, kde vám bude treba diaľničné známky, aby ste sa vyhli vysokým pokutám. Ďalej si musíte dávať pozor na drahý benzín, a to najmä pri cestách do západnej Európy. Jednou z najväčších nevýhod je parkovanie. To je v niektorých krajinách obrovským problémom. Nehovoríme len o poplatku za parkovanie, ale aj veľmi obmedzená možnosť parkovania. Musíte si dávať pozor, čo znamenajú jednotlivé farby na parkovacích miestach či špeciálne značky, aby sa vám nestalo, že vám auto odtiahnu.

V neposlednom rade je nevýhodou čas. Cesta trvá omnoho dlhšie ako lietadlom a je lepšie mať v aute viac ako len jedného šoféra, aby sa neunavil a cesta bola pre všetkých pasažierov bezpečná. Je dobré robiť si aj pravidelné prestávky, čím sa môže čas predĺžiť, no bezpečnosť je na prvom mieste.

Foto: pixabay.com