Zdravie

Chráňte sa pred nadmerným slnečným žiarením

Leto sa nám pomaly rozbieha a túžba po krásne opálenom tele sa čoraz viac zväčšuje. Mnohé sa na neho pripravujú už v soláriu, iné začínajú až teraz. Chytať bronz nie je na škodu, preháňať to však takisto netreba. Všetko s mierou, ako sa hovorí a to isté platí aj pri skrášľovaní pokožky. Pozrime sa teda na to, ako správne pristupovať k opaľovaniu, kedy a ako sa chrániť a čo je potrebné, ak sa už spáleniu nedá vyhnúť.

Pobyt na slnku
Slnko je pre život človeka veľmi dôležité. Dodáva nielen pozitívnu energiu a teplo, ale aj vitamín D, ktorý je v iných formách ťažšie dostupný. Práve tento vitamín pomáha predchádzať rednutiu kostí, zubnému kazu alebo depresiám. Jeho prísun je preto veľmi dôležitý a počas leta by sme sa ním mali dostatočne zásobiť. Ale pozor! Je nevhodné vystavovať pokožku na slnku v príliš veľkej miere, vtedy skôr nášmu telu ublížime, ako mu pomôžeme. Preto známe rady, ktoré odporúčajú vyhýbať sa mu medzi 11.- 15. hodinou v lete netreba podceňovať a dôsledne dodržiavať ďalšiu ochranu.

Aj keď sa to môže zdať mnohým ženám málo, 20 minútové slnenie je úplne postačujúce. Ak sa opaľujete pravidelne, aj v takto krátkom čase môžete zhnednúť a opáliť sa. Dôležité je používať opaľovacie krémy a prípravky, ktoré chránia telo pred jeho spálením. Keď sa pohybujete na slnku, pite množstvo tekutín, aby ste tak hydratovali svoje telo zvnútra. Nezabúdajte na betakarotén. Jeho antioxidačné účinky potláčajú škodlivé vplyvy voľných radikálov, ktoré vznikajú pri pôsobení UV žiarenia. Eliminuje proces starnutia a dosiahnete rýchlejšie zhnednutie. Nájdete ho v mrkve, v žltom a červenom melóne alebo vo výživových doplnkoch, ktoré dostanete v lekárni.

Z času na čas sa stane, že to človek preženie a spálenie je na svete. Čo robiť? Určite nepodľahnúť panike a začať pokožku liečiť. Veľmi účinné sú krémy a spreje s panthenolom alebo aloe verou. Snažte sa postihnuté miesto schladiť, v prípade silnejšieho spálenia alebo objavenia sa horúčky vyhľadajte lekára.

Vedeli ste o tom, že ani v tieni sa nedokážete vyhnúť popáleniu pokožky? Totiž aj na tomto mieste sa nachádza rozptýlené UV žiarenie, ktoré ju negatívne ovplyvňuje. Okrem toho by ste mali dbať na zvýšenú ochranu taktiež pri vode a v prímorských lokalitách, kde na vás nepôsobia iba priame UV lúče, ale aj ich odraz vo vode a na piesku. Najväčšie je ich pôsobenie v oblasti rovníka, kde je slnko vysoko, čo ma za následok ich väčšiu intenzitu. Riziko spálenia hrozí aj vo vyšších nadmorských výškach, preto ochranu nepodceňujte ani keď zvolíte výlet do hôr.