Chystáte sa na dovolenku? Kufor otvorený v strede izby a vy premýšľate, či máte všetko. Plavky, opaľovací krém, osušky, cestovné doklady… rozmýšľate, na čo ste zabudli, čo ešte stačíte dokúpiť pred svojím odchodom do zahraničia. Keď ste si istý, že máte všetko, čo vám treba, spokojne zatvárate kufor a postupne vás chytá cestovná horúčka. Ste si ale naozaj istý, že máte všetko? Nezabudli ste skutočne na nič?

Uzavreli ste pred svojou cestou do zahraničia cestovné poistenie?

Cestovné poistenie sa už dnes pokladá za samozrejmosť. Ak sa chystáte odísť na nejaký čas do zahraničia, či už kvôli práci, alebo užiť si vysnívanú dovolenku, je dôležité myslieť na svoju bezpečnosť dopredu. Prečo je také dôležité uzavrieť cestovné poistenie a čo vlastne zahŕňa?

Prvý krok je uvedomiť si, aký je cieľ vašej cesty a akú krajinu alebo krajiny plánujete navštíviť. Ak sa chystáte navštíviť niektorú z európskych krajín, ak sa poistíte do jednej z krajín Európskej únie, poväčšine vám platí cestovné poistenie aj do iných členských krajín.

Ak však plánujete cestu do niektorej z krajín, akými sú Rusko, Turecko, USA, Japonsko alebo Austrália, môžu platiť osobitné pravidlá alebo poplatky za niektoré služby cestovného poistenia môžu byť vyššie. Treba zvážiť cieľ vašej cesty, dĺžku pobytu, destináciu, podmienky poisťovne, vaše osobné preferencie a počet osôb, ktorých sa bude cestovné poistenie dotýkať.

Myslite okrem seba aj na svoje vozidlo – poistite pred svojou cestou aj auto!

Bojíte sa lietať lietadlom alebo ste sa tento rok rozhodli ísť k moru s rodinou na svojom aute? Chcete si vyskúšať dobrodružstvo a objaviť čaro roadtripu? Túžite pokochať sa okolitou krajinou a zažiť ten krásny pocit, keď po prvýkrát zbadáte z okna svojho auta more a pláže? Nezabudnite však svoje auto poistiť. Napriek týmto pozitívnym a krásnym veciam vám môže hroziť aj nebezpečenstvo. Hovorí sa, že netreba myslieť negatívne a rozmýšľať nad tým zlým, treba byť však obozretný a predvídať. Vždy je lepšie byť pripravený, ako nechať sa potom prekvapiť nepríjemnou skúsenosťou či zážitkom. Pretože nikdy neviete, čo vás stretne a čo vás čaká.

Často sa stáva, že ak si chcete uzavrieť cestovné poistenie v rámci poistenia auta, musíte mať už niektoré druhy poistení uzavreté – patria medzi ne napríklad povinné zmluvné poistenie, havarijné poistenie, poistenie proti krádeži alebo poistenie proti následkom prírodných živlov. Cestovné poistenie v rámci poistenia auta je teda doplnkové poistenie určené ľuďom, ktorí cestujú do zahraničia na dovolenku alebo služobnú cestu.

Pri uzatvorení cestovného poistenia máte úplnú slobodu a môžete toto poistenie uzavrieť, kedykoľvek sa rozhodnete, nemusí to byť vyslovene pri uzatváraní zmluvy.

Komu je poistenie určené a kam sa môžem vydať na cestu?

Pri poistení vozidla na cestu sa myslí ako na samotných vodičov, ak idete ako tzv. „osamelý jazdec“, tak aj na celé rodiny alebo skupinky cestujúcich. Preto si môžete vyberať z variantov pre držiteľa auta alebo pre držiteľa auta a jeho rodinu. Od toho sa potom odvádza cena poistenia na mesiac.

Okrem celej Európy je poistenie platné v krajinách, akými sú napríklad Turecko, Rusko, Tunisko, Egypt, Cyprus, Izrael a podobne. Presné podmienky a krajiny si môžete pozrieť online na stránkach poisťovacej spoločnosti alebo sa informovať telefonicky či na pobočkách. Okrem týchto výhodných podmienok si môžete vybrať mnohé ďalšie doplnkové služby svojho cestovného poistenia, akými sú napríklad pripoistenie vašej batožiny, ktorú vozíte vo svojom aute, až do výšky 1 000 eur. Určite oceníte aj doplnkové úrazové poistenie, ak už ho nemáte uzatvorené v rámci svojej životnej poistky. Môžete si vybrať k poisteniu aj nadštandardné asistenčné služby, ktoré istotne oceníte pri poruche auta v zahraničí.

Podľa odborníkov na poistenie je ideálna kombinácia poistenia, ak cestujete autom, takáto: uzatvorené povinné zmluvné poistenie, poistenie proti živlom, krádeži, havárii, vandalizmu, samozrejme, cestovné poistenie, úrazové poistenie, poistenie batožiny a v neposlednom rade asistenčné služby, ktoré istotne oceníte v prípade poruchy auta alebo neočakávanej nepríjemnej situácie.

Nepodceňujte prípravu na cestu a vydajte sa za dobrodružstvom patrične vybavený!

Medzi povinnú „výbavu“ cestovania patrí dnes už aj uzatvorenie cestovného poistenia. Či už poistenie uzatvoríte celoročné, alebo krátkodobé len na trvanie počas svojej cesty, je dobré myslieť na nepredvídateľné situácie dopredu a včas. Cestovanie je už dnes činnosť, ktorá nie je ničím neobvyklá, cestujú mladí ľudia, seniori, bábätká, domáce zvieratá. Svet je nám otvorený, môžeme si vybrať destináciu takmer ktorúkoľvek bez obmedzení úplne z celého sveta.

Cestovanie je dnes už hobby, záľuba, je to niečo, čo nás obohacuje, učí a užívame si to. Či už si vyberieme cestovanie autobusom, lietadlom, vlakom či svojím autom, je dôležité myslieť na všetko a byť pripravený. Preto ak si vyberiete posledný spomínaný typ dopravy, myslite okrem seba aj na svoje vozidlo.

Foto: pixabay.com