Pozná to snáď každá z nás. Depresia nás chytá počas roka možno aj niekoľkokrát, niektoré sú viac náchylné, iné menej. Existuje viacero dôvodov, prečo jej podľahneme, a práve preto by sme sa mali začať zamýšľať nad tým, ako proti nej bojovať. Nenechajme si zničiť inak možno pekné dni či chvíle niečím čo je negatívne a nepomáha vôbec nášmu psychickému zdraviu. Radšej sa tešme z toho pozitívneho, čo nám život prináša a ak sa poobzeráme okolo seba, vôbec toho nie je málo, len si to niekedy neuvedomujeme. Tak teda, začnime aktívne bojovať proti čiernym myšlienkam, zlej nálade a ustarostenému pohľadu.

V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že existuje silný i slabší druh depresie. S tým slabším si dokážeme poradiť aj bez odbornej pomoci, pri silnejších, závažnejších stavoch je vhodné navštíviť lekára, ktorý najlepšie vie, ako nám môže pomôcť. Strach a ostych nie je na mieste, preto by sme ho mali zahodiť a nasmerovať svoje kroky k riešeniu problémov, ktorý vedie k pozitívnejšiemu prežívaniu života. Ak ale trpíme iba dočasnými ľahšími formami depresie, tu je niekoľko rád, ako sa jej účinne zbaviť.

Vždy by sme mali mať na pamäti, že okolo nás je milión dôvodov na to, aby sme sa usmievali a aj keď máme niekoľkonásobné starosti životné či pracovné, vážne i zbytočné, na úsmev je vždy priestor. Tak sme krajšie a životom sa prechádza oveľa ľahšie. Čo dokáže v mnohých prípadoch zapôsobiť proti zlej nálade je hudba. Hudba povznáša telo i myseľ a je najlepším prostriedkom pre zrelaxovanie. Môžete ju len tak počúvať a vyberte si taký žáner, ktorý vám vyhovuje alebo ktorý túžite v danej chvíli počúvať a ponorte sa do krásnych ladných tónov, pri ktorých zabudnete čo práve prežívate. Vtedy sa dostanete do iného prostredia, odchádzate z tohto inak povedané predivného sveta.

Hudbu môžete spojiť aj s aktívnym tancom. Zoberte kamarátky a vyrazte na diskotéku, ak sa hanbite, urobte si svoju vlastnú doma. Oddajte sa hudbe a jej rytmom a vyskáčte zo seba nepotrebnú energiu.

Prelomte všetky bariéry a doprajte si to, čo si bežne odopriete. Dajte si čokoládu, lahodný šľahačkový puding či veľkú porciu zmrzliny. Taktiež vám odporúčam vyjsť von, medzi ľudí. Nepoddávajte sa smútku a beznádeji sama doma, ale vyberte sa na nákupy a niečo pekné si kúpte pre vaše vlastné potešenie. Nemusí to byť nič drahé, stačí ak vás to poteší a zlepší náladu.

Dôležité je, aby ste urobili všetko preto, aby ste boli v pohode. Ak sa ale potrebujete poriadne vyplakať, tak to urobte a dostaňte zo seba všetko to nahromadené negatívne z tela von. Neplačte však celý deň. Uvedomte si, že ste krásna, pre tento svet dôležitá a výnimočná, preto nemôžete tráviť celé dni iba v smútku. Nech už je na depresiu akýkoľvek dôvod, snažte sa s tým čo najskôr vyrovnať a hľadajte to pozitívne, čo sa na každom probléme nájsť dá.

Foto: SXC.hu