Je leto a vy ste sa rozhodli stráviť voľné chvíľky mimo domova. Kým sa však na dovolenku vyberiete, čaká vás nemilá povinnosť akou je balenie. Pri príprave obsahu batožiny treba rozlišovať typ dovolenky. Teda je rozdiel, či idete do hôr alebo k moru. Základné veci sú však spravidla rovnaké. Bez dokladov a peňazí sa nedostanete ďalej ako von z mesta. Čo sa týka peňazí, je vhodné mať pri sebe finančnú rezervu, ktorú môžete použiť v prípade neočakávaných situácií. Cenu zlata majú na dovolenke lieky, je jedno o aký druh výletu ide. Vo vašej lekárničke by nemali chýbať lieky proti žalúdočným a črevným ťažkostiam, tabletky od bolesti, leukoplast, rýchloobväz, obväz a prostriedok určený na dezinfekciu drobných poranení. Veľmi vďačnými pomocníkmi sú vlhčené obrúsky a antibakteriálne prípravky použiteľné bez pridania vody.

Dôležitou súčasťou batožiny sú drobné krajčírske potreby – ihla, niť a nožnice. Pri balení neradno zabudnúť na kozmetiku. Treba pripomenúť, týka sa to najmä žien, že na dovolenku ideme oddychovať a nemusíte vyzerať ako vystrihnutá z módneho časopisu. Šampón, sprchový gél, telové mlieko, pleťový krém, prostriedky ústnej hygieny a základná dekoratívna kozmetika určite postačí. Ak idete na pláž oceníte služby holiaceho strojčeka.

Nakoniec to najdôležitejšie. Prichádza na rad garderóba. V horúcich letných mesiacoch na pláži si nevystačíte len s plavkami a žabkami, to je každému jasné. Pri voľbe oblečenia však vyberajte kusy, ktoré sa dajú vhodne kombinovať a hlavne sa v nich budete cítiť pohodlne a sebaisto. Myslite na to, že nie vždy môže byť na oblohe slnko a tomu prispôsobte aj voľbu oblečenia.

S výstrojom do hôr je to trošku zložitejšie. Turistické topánky a oblečenie sú základom všetkého. Ak ide o stanovanie či dlhší pobyt v prírode s partiou, je dobré sa dohodnúť, kto bude za čo zodpovedný, aby sa nestalo, že chýbajú dôležité potraviny či vreckový nôž.

Cesta lietadlom prináša zo sebou určité obmedzenia. Príručná batožina nesmie presiahnuť 5 kilogramov a rozmery 56x45x25. Pozor na tekutiny. Je jedno, či ide o spray, tekuté lieky či vodu. Ich objem nesmie presiahnuť 100ml. A pozor, príručná batožina nesmie obsahovať ostré kovové predmety.