Ak chcete schudnúť, bez cvičenia to nepôjde. To však neznamená, že sa musíte hodiny trápiť v posilňovni, behať maratón každý deň alebo si iným vybičovaným športovým výkonom vydláždiť cestu k preťaženiu svalov aj celého organizmu. Zacvičte si s ľahkosťou a s radosťou! Práve také cvičenie so sebou prináša cvičenie na fit lopte! Prenosná fit lopta môže byť vaším pomocníkom pri chudnutí v telocvični, ale táto pohybová aktivita je vhodná aj ako cvičenie na doma. Je len na vás, či podľahnete tomuto novému trendu, pri ktorom sú cviky na fit lopte športom aj relaxom!

Lopta z plastu…
Myslíte si, že obyčajná lopta z plastu vás nedokáže dostať do formy? Svoj názor isto zmeníte už po mesačnom cvičení na tomto okrúhlom, plastovom zázraku! Prvé fit lopty, tzv. „švajčiarske lopty“ boli použité pri rehabilitácii novorodencov a dojčiat; rehabilitačné cviky na fit lopte, liečili najmä deti s vývojovými poruchami nervovej sústavy. Dodnes, fyzikálna terapia čerpá z týchto prvých úspešných pokusoch, pričom je rehabilitačná lopta aplikovaná aj na liečbu ortopedických a iných zdravotných problémov u dospelých. Plastová fit lopta sa využíva aj ako fit lopta pre tehotné ale aj pre mamičky po pôrode.

A začíname…
Hoci fit lopta patrí medzi pohodlné pomôcky na cvičenie, najmä začiatočníci majú problém s udržaním rovnováhy na lopte. Aj preto, sa odporúča najprv len sedenie na fit lopte, privyknúť si na materiál lopty. Ak ste už zvládli vyváženie tela na lopte, fit lopta na sedenie sa už môže stať vašou cvičebnou pomôckou. Základné cviky na fit lopte, zahrňujú najprv tzv. „sedacie cviky“; ide o jemné pohupovanie sa do strán, dopredu a dozadu, pričom sa pracuje aj s rukami – predpaženie, upaženie, vzpaženie. Skúsenejší užívatelia fit lopty, môžu vyskúšať náročnejšie fitball cviky; tréneri odporúčajú cvičenie s činkami. Tieto cviky predstavujú klasické podrepy s upaženými rukami, držiacimi činky, pričom fit lopta slúži ako oporný bod medzi chrbtom a stenou. Táto lopta na cvičenie sa využíva azda vo všetkých tréningových plánoch; atletický tréning alebo silový tréningový plán sú len príkladmi využitia fit lopty pri posilňovaní svalstva tela.

Video k tejto téme:

Foto: Flickr.com, Video: Youtube.com