Čas veľkého letného oddychu je v plnom prúde, školopovinní si užívajú sladké ničnerobenie, predovšetkým voľnosť od zadaných úloh, nadiktovaných poznámok a zosnovaných štvrťročných plánov. Keď si tak letmo zrekapitulujeme ostatný školský rok, nie každý, koho sa to týka, je vysmiaty od ucha k uchu. Patríte k prísnym mamám, ktoré od svojich detí vyžadujú ukážkový prospech? Alebo sa len obávate, že im v lete všetko z hlavy vyšumí? Možno máte svojský zmysel pre humor a doučovanie cez prázdniny považujete za jednu z foriem modernej socializácie. Nech už je to akokoľvek, samotný problém je spoločný – učenie počas letných prázdnin!

Poskytnite im sviežu letnú formu vzdelávania

Ak sa už vaše školopovinné deti zmierili s tým, že v lete budú nasávať okrem atmosféry na  hudobných festivaloch aj poznatky z rôznych humanitných či prírodných vied, zabezpečte im čo najefektívnejšiu formu vzdelávania. Áno, z vášho rodinného rozpočtu niečo ubudne, možno v dôsledku čoho sa vzdáte pobytu na slnkom zaliatych gréckych plážach, no budúcnosť detí nie je ľahostajná žiadnej mame.

V prvom rade treba vyhľadať vzdelávací kurz za rozumnú cenu, s efektívnymi učebnými metódami a v prostredí, ktoré sa ani prinajmenšom neponáša na typickú školu. Ďalej musíte okom bystrej matky zhodnotiť, v čom všetkom vaše ratolesti zaostávajú. Treba upriamiť ich pozornosť len na jeden z predmetov, alebo zaostávajú vo viacerých disciplínach? Samozrejme, netreba zabúdať, že nech už sú pozadu v čomkoľvek, leto si zaslúžime rovnako všetci.

Pre prospech im rozhodne nezakazujte kontakt s priateľmi

Ak ste už svojich potomkov vyprevadili na letné vyučovanie, dúfame, že ste nepodcenili ani výber profesora a prostredie vzdelávania. Nenechajte svoje decká prijímať len strohé fakty z ošúchaných učebníc, potrebujú naučiť sa hľadať súvislosti medzi získanými poznatkami a prepájať teóriu s praxou. A presne to je stálym kameňom úrazu našich vzdelávacích inštitúcií.

Aj samotná osobnosť profesora bude mať značný vplyv na ich vzdelávanie pod rozpálenou strechou. Mal by vedieť vybudovať si rešpekt v priebehu niekoľkých minút, pretože znechutení puberťáci sa ho budú snažiť poraziť. Najrýchlejšie si ich priazeň získa, ak študentom poskytne niečo viac ako klasická škola. Čo tak prezradiť im aj niečo zo “zákulisia“ druhej svetovej vojny, alebo oboznámiť ich s typickými slangovými frázami z angličtiny? A práve touto netypickou, možno viac zábavnou formou učenia sa ich pozornosť udrží aj v týchto extrémnych horúčavách. Letné mesiace nás priam vyháňajú z prostredia medzi štyrmi stenami – čo ak by ste sa pohrali s predstavou školy v prírode?

Ako sme už naznačili, pár priateľov budú vaše decká potrebovať aj v tejto neľahkej situácii. Ideálne by bolo, keby s nimi zdieľali rovnaký problém, a tak sa mohli navzájom podporovať, dopĺňať v štúdiu. To by potom malo za následok, že sa v nich neprejaví pocit menejcennosti, teda hanby medzi rovesníkmi. Rozhodne netvrdíme, že niekoľkotýždňový doučovací proces z nich spraví géniov, no plač nad zbabraným vysvedčením situáciu taktiež nevyrieši.

Foto: pixabay.com