Skvelú letnú dovolenku nemusíte zažiť na opačnej strane Zeme, pokojne si ju môžete užiť aj na našom kontinente, a to napríklad na krásnom gréckom ostrove Zakynthos s rovnomenným hlavným mestom. Ostrov leží v Jónskom mori, západne od gréckej pevniny.

Vrak lode

Zakynthos je neveľký ostrov Grécka, ktorého maximálna dĺžka je len štyridsať kilometrov, a teda je vhodný nielen pre milovníkov pláží, ale aj bádateľov, ktorí chcú spoznať krásy ostrova. A že ich tam je mnoho! Jedným z najväčších lákadiel na ostrove Zakynthos je vrak stroskotanej lode na krásnej bielej pieskovej pláži v zátoke. Pirátska loď tu je od roku 1980, kedy stroskotala pri prevážaní alkoholu a cigariet. Pláž, na ktorej vrak leží, je dvesto metrov dlhá Navagio a je dostupná len loďou.

Výlety do okolia

Na Zakynthose, ak budete mať šťastie, sa vám podarí vidieť ohrozený druh korytnačiek Caretta caretta, ktoré tu kladú vajíčka. Najpravdepodobnejšie ich uvidíte z výletných lodí okolo ostrova. Cestovné kancelárie ponúkajú tento celodenný výlet všetkých turistom. Plávanie s týmito a inými korytnačkami si môžete vyskúšať na ostrovčeku Marathonisi.

Ďalším krásnym miestom s azúrovo modrým morom sú Modré jaskyne, ktoré sa nachádzajú v severnej časti ostrova, kde sa znova dostanete len loďou. Pri výlete okolo celého ostrova tak uvidíte aj pláž Navagio, aj Modré jaskyne. Výletné lode sa však často musia prispôsobovať podmienkam mora.

Známe pláže

Oddych na pláží si užijete na dvoch susediacich plážach – Laganas a Kalamaki na juhu Zakynthosu. Práve tieto dve pláže sú útočiskom korytnačiek Caretta caretta a pláž Kalamaki je pre ich kladenie vajíčok po zotmení uzavretá. Turisti s problémami s kĺbmi či kožnými ochoreniami si prídu na svoje na pláži Xygia. Len neďaleko od pláže vyvierajú sírnaté pramene a voda tu má liečivé účinky.

Foto: pixabay.com