Práve teraz v týchto letných mesiacoch intenzívnejšie používame uteráky a osušky vzhľadom na časté osviežovanie vo vode. Je to také bežné a zautomatizované, až niet čo k tomu dodať! No to si len my myslíme. Ak by osušky vedeli rozprávať, určite by väčšinu z nás nepochválili za to, ako s nimi zaobchádzame – vyperieme, prevesíme cez šnúry, prežehlíme, úhľadne poskladáme a odložíme do skriniek v kúpeľni. To však nestačí a každá praktická dáma by mala nasledujúce odporúčania dostatočne zvážiť.

Nikomu predsa nie je príjemné utierať sa do zhrubnutých, vodu nesajúcich osušiek, ktoré s hebkosťou na dotyk nemajú takmer nič spoločné. Príjemný večerný kúpeľ alebo zababušenie sa do voňavej osušky po preplávaní bazéna v čase extrémnych horúčav si vyžaduje ďalšiu atraktívnu spoločnosť – takú, ktorá nás bude rozmaznávať ako v mäkkej bavlnke! Teraz nemáme na mysli žiadneho romantického partnera, ale klasickú froté osušku. Aj tie nám dokážu spríjemniť večerný relax po kúpeli, no za predpokladu, že ste nepodcenili starostlivosť ani o tento praktický kúsok bytového textilu!

Buďte rozmaznávaná – hrejivé a hebké osušky na dotyk vám tento luxus rady poskytnú!

Ak sa nám už podarilo navodiť vo vás romantickú náladu s predstavou pokojného večera a príjemného relaxu vo vani, tak vedzte, že presne to sme aj chceli dosiahnuť. Nie je vôbec ľahké poučovať dámy v domácnosti o takýchto bežných témach, pretože sa to môže ľahko zvrtnúť do vtipnej frašky. Čo by sa predsa mohlo stať, ak nebudeme postupovať podľa odporúčaní výrobcu? Nič zvláštne, len sa vaša milovaná osuška zmení v nepoddajnú špongiu.

Presne tam, kde iné gazdinky ešte ani nezačali uvažovať o predĺžení životnosti svojich nových osušiek, vy ich už budete mať do komínčekov poukladané a v hebkosti udržiavané. Ak ste si pred nejakým časom kúpili novú osušku alebo uterák, je dobré vyprať ich ešte pred prvým použitím podľa odporúčanej teploty (40°C). Zvýši sa tak ich sacia schopnosť, odstráni sa nadbytočné farbivo a rôzne chemikálie pridávané pri výrobnom procese. Vlákna sa zatiahnu a nadýchaná osuška je pripravená hýčkať si vás po každom kúpeli!

Zvoľte správny postup pri praní!

Samostatnou kapitolou je v starostlivosti o osušky správny proces prania. Ak ste si pri novších osuškách všimli, že dostatočne nesajú vodu, treba ich viackrát oprať a nechať vysušiť, samozrejme nie vo vlhkom prostredí. Nasiakavosť sa zvýši, pretože sa z materiálu odstránia prebytočné chemikálie pre dosiahnutie lepšej mäkkosti. Pri praní osušiek tiež treba rešpektovať odporúčané množstvo prášku. Viac alebo menej – uterákom skôr ublížite a vy si pocit z príjemného hýčkania po okúpaní tak skoro nevychutnáte! Väčšie dávkovacie množstvo sa nielenže nestihne rozpustiť a vytvára dráždivé usadeniny na osuške, ale aj priťahuje baktérie a spôsobuje vyblednutie farieb. Ak pridáte nedostačujúce množstvo, dôjde k odvápneniu vody a strate hebkosti vašich froté osušiek. Ďalšou zásadnou chybou je pridávanie aviváže – jej zloženie spôsobuje, že sa vlákna prilepia, zhrubnú a na dotyk budú nepríjemne drsné.

Po vypraní sušte froté osušky a uteráky v dostatočne vzdušnom prostredí. Nenechávajte vlhké osušky v kúpeľni, zvýši sa takto nepríjemný zápach a stratia aj na svojom pôvabe. Rozprestrite ich na sušiaku, dostatočne jednu od druhej vzdialené, no tiež ich pridlho nenechávajte na priamom slnku či horúcom radiátore. Ničí sa tým jemnosť froté vlákien. Rovnako sa neodporúča žehlenie  – horúca para znehodnocuje materiál, znižuje sa ich sacia schopnosť a hebkosť – zaviňte sa ešte dnes do starostlivo udržiavanej osušky a vychutnávajte si tento na dotyk hebký pocit!

Foto: pixabay.com