Spálňa. Pre mnohých je to taká osobná miestnosť, že si ju pred návštevami zaryto strážia. Keď si ju však vybavíte štýlovým nábytkom a doprajete jej moderné osvetlenie, skôr sa s ňou budete chcieť pochváliť. Aké svietidlá si do spálne vybrať, aby ste sa v nej cítili útulne?

Nástenné svietidlá k posteli

Aj vy sa chodíte do svojej spálne len vyspať a celý deň do nej ani nevkročíte? Toto sa deje v mnohých domácnostiach, a tak sa vybaveniu spální často nevenuje priveľká pozornosť. Je to však na škodu, pretože práve spálňa by v nás mala vzbudzovať čo najpozitívnejšie pocity. Po náročnom dni je naším útočiskom, miestom, kde naberáme nové sily, prípadne si vychutnávame romantiku s partnerom. Dbajte o to, aby bola spálňa vhodne vymaľovaná, aby ste ležali na kvalitnom matraci, vedeli si spraviť dobré prítmie a nezabúdajte miestnosť vhodne osvetliť. Ak v spálni iba spíte, zbytočne by ste v nej mali stropné svietidlo alebo nápaditý luster. Úplne si vystačíte s nástennými svietidlami, ktoré nainštalujete z jednej aj druhej strany postele, prípadne na stenu k zrkadlu či zaujímavému obrazu. Samozrejme, ak sa v miestnosti nachádza šatník alebo skriňa, v ktorých nie je zavedené osvetlenie, je stropné svietidlo viac než vítané.

Hra so svetlom a svietidlami

Najlepšie je spálňu vybaviť takými druhmi svietidiel, ktoré sa budú vedieť postarať o želanú atmosféru. Kto si rád v posteli číta, ocení nielen nástennú lampičku, ale aj nočnú lampu na stolíku alebo lampu stojacu pri posteli. Čím zaujímavejšie tienidlo a tvar lampy, tým špecifickejšia atmosféra. Pokojne siahnite aj po lampách s farebnými tienidlami, príp. po osvetlení, ktorého intenzitu viete meniť podľa aktuálnych potrieb. Veľmi dôležité je tiež rozmiestniť svietidlá tak, aby bolo pre vás ich využívanie čo najpohodlnejšie. Nikomu sa predsa nechce vstať z vyhriatej postele len preto, že treba zhasnúť, a rovnako príjemné nie je ani to, keď si o svietidlá neustále udierame hlavu alebo o ne zakopávame. Ak je to pre vás hotová veda, pri navrhovaní osvetlenia môžete požiadať o pomoc odborníkov.