Zdravie

Je parfémovaná kozmetika to pravé pre vás?

Parfémovaná kozmetikaAsi každá z nás má rada voňavé vecičky z kozmetiky, hygienických potrieb až po pracie prostriedky. Máme pocit sviežosti a čistoty, produkty sú lacnejšie než prehnané ceny prírodných produktov a biokozmetiky, ktorá je omnoho drahšia. Sme však pripravené na daň za tento pocit sviežosti a čistoty, ktorú platíme?

Parabény – naozaj sú také nebezpečné?

Parabény sa používajú na predlženie životnosti kozmetických produktov. Dlhá životnosť týchto produktov však mnohokrát nie je to, čo by sme si priali. Americká spoločnosť pre liečbu rakoviny skonštatovala „Štúdie ukazujú, že parabény, ktoré sú používané ako konzervačné prostriedky v mnohých pleťových produktoch ( napr. v pleťových mliekách, make-upe a prípravkoch na opaľovanie) môžu byť pleťou absorbované. V roku 2004 menšia štúdia preukázala malé množstvo parabénov v niektorých vzorkách prsných tumorov.“ Naviac, parabény majú vlastnosti podobné estrogénu, čo spôsobuje, že vaše bunky rastú a množia sa. Je však potrebné napísať, že táto štúdia neporovnávala obsah parabénov v zdravých bunkách.

Ftaláty – pravda o plastových obaloch

Ftaláty nájdete v plastových obaloch ako sú plastové nádoby, fľaše na vodu a niektoré potravinové obaly. Sú súčasťou nášho moderného životného štýlu. Podľa vyhlásenia environmentálnych organizácií, ktoré sa venujú štúdiu ftalátov sú „Ftalátové zmäkčovadlá priamo súvisia s vrodenými defektmi mužského reprodukčného systému.“ Vyhlásenie ďalej uvádza „ V posledných štyroch rokoch vedci publikovali najmenej 10 štúdií, ktoré spájajú ftaláty s vrodenými chybami zistených u novorodených chlapcov, reprodukčné problémy u mužov, zvýšený výskyt obezity, zvýšené riziko cukrovky, problémoch so štítnou žľazou ako aj astmou a detskými kožnými chorobami.“

Vône – máme sa vyhýbať všetkému voňavému?

Kto z nás nechce používať avivážny prostriedok alebo prostriedok na umývanie riadu s vôňou citróna alebo levandule? Prostriedky bez vône nám v porovnaní s tými voňavými pripadajú mdlé a neúčinné. Mnoho ľudí je však vysoko citlivých na rôzne vône a to nás privádza k myšlienke, čo takéto vône obsahujú. Ešte dôležitejšia otázka je aký dôsledok má používanie vôní v našich čistiacich prostriedkoch, výrobkoch na ošetrenie pleti a ošatení. Vône a parfémy používané v kozmetike sú hlavným zdrojom alergických reakcií, podráždenia pokožky a scitlivenia pokožky. Štúdie ukázali, že mnohé z vôní sú nebezpečné. Citlivý ľudia nazývajú umelé vône aj „interiérové znečisťovatele ovzdušia“. Z tohto dôvodu používajte radšej čisté prírodné esenciálne oleje, ktoré sa získavajú destilovaním z rastlín.

Dochádza k zmene?

Za posledné roky vznikol tlak na kozmetické spoločnosti, aby produkovali prírodnejšie a bezpečnejšie výrobky – prírodná kozmetika . A zdá sa, že spoločnosti začali naslúchať. Ale pred nami je ešte mnoho práce. Ak je bezpečnosť výrobkov pre vás a vašu rodinu dôležitá, neváhajte vyjadriť svoj názor. Kupujte bezpečné kozmetické produkty a čistiace prostriedky od výrobcov, ktorým na tom záleží. Jedným z týchto výrobcov na našom trhu je Saloos, český výrobca certifikovanej bio kozmetiky. Sledujte zloženie výrobkov a kupujte ich v skle, namiesto v plastových obaloch. Nájdite si svoj obľúbený bio obchod s kozmetikou a ekodrogériou, ktorým určite je bionatural.sk. Nájdete v ňom výrobky vhodné aj pre tú najcitlivejšiu pleť, pri problémoch s ekzémom, lupienkou ako aj kozmetiku pre celú rodinu.