Bývanie

Jednoduché tipy, ako si poradiť s neporiadkom v kuchyni

Kuchyňa je oblasť vášho domova, ktorá sa používa častejšie ako väčšina iných miestností v dome. Z tohto dôvodu je logické, aby ste si tento priestor dobre zorganizovali. V opačnom prípade sa vám nepodarí nastoliť poriadok ani vo vašom živote a jednoduchom spolužití.

Spôsob organizovania kuchynských zariadení a celej kuchyne závisí od toho, aký typ kuchára ste.

Tiež sa to odvíja od počtu a zloženia členov domácnosti. Niekedy sa na takomto malom kúsku stretne veľké množstvo generácií, čo je dôsledkom viacerých konfliktov a nedorozumení. Aj z tohto dôvodu si je dobré urobiť v týchto častiach domu určitý poriadok, a začať môžete napríklad s inštaláciou kuchynského drôteného programu. Poďme sa na to ale spoločne pozrieť.

Začnite triediť

V kuchyni je priestoru pre odkladanie zbytočných vecí viac než dosť. Zmeňte to. Buďte k svojmu okolitému prostrediu troška viac ohľaduplní a nezaťažujte ho zbytočným odpadom. Všetky veci, ktoré v kuchyni máte, časom aj tak skončia ako odpad. Premyslite si, čo v skutočnosti pre svoj život nevyhnutne potrebujete.

Veci, ktoré nie sú predmetom denného využívania, uložte na miesto, kde nebudú nikomu prekážať. Nič podobné ani vo vylepšenej verzii si už ale nekupujte. V takto jednoducho zariadenej kuchyni potom vynikne aj obyčajný detail nádhernej úchytky.

Postupujte podľa jednotlivých zón

Každá jedna miestnosť v dome má svoje špecifické členenie a ani kuchyňa nie je na tom inak. Aby ste si vedeli urobiť v nej poriadok, mali by ste vedieť, kde sa aká zóna nachádza. Medzi tie najzákladnejšie patrí:

  • sporák
  • umývadlo
  • chladnička
  • a hlavný pult

Na tom budete robiť asi najviac vecí, preto by mal byť najväčší. Hrnce a panvice by mali byť uložené v blízkosti varnej zóny, spolu s ich pokrývkami. Na tieto účely sa môže využiť aj úložné miesto v okolí sporáka, no každá kuchyňa je dispozične riešená inak.

Správny postup závisí od vás

Korenie by malo byť uložené na suchom mieste, aby vlhkosť a okolitá teplota nezmenila jeho vlastnosti a nakoniec aj chuť hotových pokrmov. V takomto prípade je dobré niektoré časti interiéru utesniť špeciálnym tmelom, ktorého vlastnosti využijete napríklad aj v okolí umývadla a iných plôch, kde vznikajú škáry.

Neexistuje žiadny „správny“ spôsob skladovania kuchynských spotrebičov. Schéma ich organizácie a uchovania bude závisieť od typu osobnosti, od používaných zariadení a od veľkosti úložného priestoru v kuchyni. Myslite na to, aby sa život v tejto miestnosti nestal pre vás pohromou, ale príjemným spestrením každého jedného dňa.

Foto: pixabay.com