Máte malé deti, ktoré sa ustavične ufúľajú popri hraní, jedení či aj počas bežného kreslenia pastelkami? O mrakodrapy oblečenia v košoch na bielizeň sa postaráme počas týždňa rovnako všetci. V lete sa zapotíme a na jeseň sa taktiež treba obliecť do čistých a voňavých šiat. Automatické práčky tento ustavičný kolotoč vyriešia behom niekoľkých zvolených programov aj samy. Problém rozhodne nenastáva pri samotnom praní, ale za hlavu sa skôr chytáme, ak nie je v domácnosti dostatok miesta na sušenie oblečenia.

Najideálnejšie riešenie je vymedziť si v dome jednu miestnosť určenú len  na pranie a sušenie bielizne. Avšak nie každý má takúto možnosť, predovšetkým v bytoch treba prerátavať každý m2. V lete a ešte pokým vládne slnečná jeseň, dá sa táto dilema jednoznačne vyriešiť. Balkón či menšiu terasu máme dostupnú zväčša všetci. To znamená, že si jednoducho rozložíme klasické sušiaky a bielizeň necháme prevetrať na čerstvom vzduchu.

Väčšina z nás má rada tú príjemnú vôňu čistej bielizne schnúcu na vonkajšom priestranstve. Pravdou však je, že ani táto scéna vystrihnutá ako z reklamy na bežný prací prostriedok neprináša či už samotnej bielizni, či členom v domácnosti len prospešné výsledky. Ani usmievavé slnko nie je až také dobrotivé k rozvešanému oblečeniu vonku na sušiaku. Ak ho sušíte v čase priameho poludňajšieho slnka, bielizeň síce zakrátko uschne, ale takáto vysoká teplota neprospeje ani textíliám, ani zachovaniu farby. Zvonku sa môžu na oblečenie zachytiť rôzne alergény, prach či iné škodliviny a o dezinfekčnom prádle rozhodne nemôže byť reč.

V prípade sychravej jesene nám nepomôžu ani šnúry na balkóne

Práve o to je situácia v chladnom, jesennom a zimnom období sťažená. Vtedy sa nedá využiť ani tá posledná možnosť a dať prádlo na šnúry či sušiak rozložený na balkóne. Veľa žien stále krúti hlavom nad možnosťou zakúpenia kvalitnej sušičky na prádlo. Hlavnou výhodou je fakt, že vám ušetrí dostatok miesta, času a energií v domácnosti. Po zvolení vhodného programu na základe množstva prádla a materiálu bude vaše oblečenie dostatočne prevetrané, nadýchané a s veľkou pravdepodobnosťou ho budete môcť bez žehlenia poskladať a vložiť priamo do skrine.

Ak ste tvrdohlavou zástankyňou sušenia bielizne na sušiakoch, rady sa trápite s neprispôsobivými štipcami na prádlo a potom len gúľate oči, koľko toho zase treba skladať, žehliť a triediť do skríň, rozhodnutie je už len na vás samých. Počas chladnej jesene vám však radíme, aby ste oblečenie neumiestňovali na horúce radiátory, pretože škodia materiálu a zvyšuje sa takto aj vlhkosť v byte. Tá je potom už len živnou pôdou pre alergény, plesne a vírusy. Menším zlom bude v tomto prípade možnosť rozložiť oblečenie na sušiaky a nechať prevetrať pri pootvorenom okne. Najideálnejšie počas dňa, keď je pohyb v byte minimálny.

Foto: pixabay.com