Chystáte sa založiť si osobný účet v banke alebo uvažujete nad zmenou? Nechcete platiť zbytočné poplatky, respektíve chcete zistiť, kde sú aké podmienky a čo sa oplatí? Slovenské banky dnes ponúkajú širokú škálu produktov, pokiaľ ide o bežné účty. Každý sa však líši poplatkami, podmienkami a benefitmi. Pripravili sme pre vás prehľad účtov a poplatkov.

Ako klienta vás bude iste zaujímať, koľko si banka pýta mesačne za vedenie účtu. Je známe, že viaceré banky to ešte robia, hoci v zahraničí sa od tohto trendu upúšťa. Ak napríklad máte niekoho známeho v Anglicku, ktorý tam pracuje, dozviete sa, že tamojšia banka pýta minimálne, resp. žiadne poplatky, kým tu vás niektoré vyžmýkajú aj pri bežnom prevode či vložení hotovosti.

Vedenie účtu bez poplatku

Na stránke aktiality.sk urobili veľké porovnanie bankových účtov a poplatkov za vedenie účtu. Z tohto prieskumu vyšlo, že medzi banky, ktoré nepýtajú mesačný poplatok, patrí napríklad mBank či Fio banka. Žiadny poplatok za vedenie účtu pri dodržaní istých podmienok má aj Poštová Banka alebo Privat Banka.

Opačným príkladom môže byť Tatra Banka, OTP, Raiffeisen či Oberbank – tam vám každý mesiac strhnú platbu pohybujúcu sa od 3 do 6 EUR – toto platí ale pre základné osobné bežné účty, nie pre iné exkluzívnejšie finančné produkty (kde sa poplatky dokážu vyšplhať až do výšky 15 EUR mesačne, viď tabuľka nižšie).

Zároveň ale platí, že podľa tohto poplatku sa banka nedá hodnotiť, lebo vám dokáže ponúknuť výhody inde, resp. vám vie dať benefity z dlhodobého hľadiska. Je len na vás, čo uprednostníte.

Aké sú podmienky na zisk bezplatného účtu

Každá banka vám ich vie vystaviť, treba “len” splniť niektoré podmienky, ktoré vám určí. ČSOB má napríklad mesačný poplatok za vedenie balíka služieb v rozmedzí 3 – 12 EUR (závisí od typu bežného účtu), ale dá vám 50-percentnú zľavu z poplatku, ak kreditný obrat na vašom účte dosahuje minimálne 400 EUR mesačne.

Ale pozor, nenechajte sa nachytať. Nerátajú sa sem platobné operácie medzi vlastnými účtami, plus treba tri pravidelné SEPA platby mesačne (trvalý príkaz alebo inkaso) a súčasne je potrebné zrealizovať aspoň päť platieb mesačne platobnou kartou (za tovar a služby). Môžete dostať aj stopercentnú zľavu – spojením dvoch 50-percentných zliav, keďže banka ponúka viacero podmienok na tieto zľavy.

Podobné podmienky má OTP Banka, kde kreditný obrat na účte klienta musí byť vo výške najmenej 300 EUR mesačne a zároveň klient zrealizuje tri platby kartou mesačne a jednu platbu trvalým príkazom. Môžete dostať aj stopercentnú zľavu, no na účte musí ostať mesačne minimálna čiastka 10 000 EUR.

Slovenská sporiteľňa má mesačný poplatok za vedenie účtu do 5,90 EUR a zisk 50-percentnej zľavy je za splnenia týchto podmienok: mesačné platby kartou vo výške 100 EUR, jedna pravidelná platba mesačne a minimálne jedna platba na sporenie.

Podobnú zľavy ponúkajú aj ostatné banky. Menia sa len minimálne obraty a samozrejme výšky poplatkov – tie majú niektoré banky na začiatku vyššie ako iné. To značí, že aj po zľave budete v jednej banke platiť stále viac ako v inej. Pod mesačným obratom si môžete predstaviť výplatu, ktorá každý mesiac pribudne na vašom účte.

Za výnimku sa dá považovať mBank, ktorá napríklad ponúka pri bežnom účte bezplatné výbery z akéhokoľvek bankomatu na Slovensku či v zahraničí – podmienkou je mesačný výber 70 EUR a viac. Aj vedenie karty je bezplatné, ak klient uskutoční bezhotovostné platby vo výške najmenej 70 EUR mesačne. Pokiaľ ale klient kartu nevyužíva, zaplatí za ňu mesačný poplatok vo výške 1,30 EUR.

Ako si vybrať najlepšiu banku

Jedným zo spôsobov je samostatne si naštudovať prehľad osobných účtov, ktorý ponúkajú mnohé portály. Viete si pozrieť, aké sú presné poplatky bánk a ich podmienky. Ďalej sa môžete obrátiť na finančného poradcu, ktorému potom prémiu vyplatí samotná banka a nie vy.

Banka Názov balíka k bežnému účtu Poplatok za mesačné vedenie
BKS Bank AG Premiun Konto €3
ČSOB ČSOB POHODA €6
ČSOB ČSOB EXTRA POHODA €12
Fio banka Fio osobný účet 0
mBank mKonto #navlastnetriko 0
mBank mKonto 0
Oberbank AG Účet Klasik €1.5
Oberbank AG Účet Výhoda €4
OTP Banka OTP Aktívny účet €6
OTP Banka OTP Výhodný účet €9
Poštová banka Dobrý účet €4
Prima banka Osobný účet €3.9
Privatbanka Privatbanka Konto €7
Raiffeisen BANK ÚČET €4
Slovenská sporiteľňa Osobný účet EXCLUSIVE €8.9
Slovenská sporiteľňa Osobný účet €5.9
Slovenská sporiteľňa SPOROžíro €2.5
Slovenská sporiteľňa SPACE účet Mladý €2
Tatra Banka Bežný účet €5
Tatra Banka Tatra PersonalTB €7
UniCredit Bank U konto PREMIUM €15
UniCredit Bank U konto €8
VÚB Banka VÚB Účet Magnifica €9
VÚB Banka VÚB Účet €6
VÚB Banka VÚB Účet pre mladých €3

Zdroj: finance.sk, foto: pixabay.com