Hovorí sa, že zdravie si za peniaze nekúpime, no môžeme o neho kvôli peniazom veľmi rýchlo prísť. Online zábava je nákazlivá, ani sa nenazdáte ako a prerastie do závislosti a to len kvôli tomu, že hráč nevie kvôli vidine výhry povedať stop a prestať hrať. Prevencia a zodpovedné hranie sú dôležité faktory pri udržaní hrania hazardných hier pod kontrolou. Medzi zábavou a ťažkou závislosťou na hazarde je veľmi tenká hranica, ktorú si musí hráč ustriehnuť sám.

Hranie rulety v kasíne

Znaky nezdravého hazardného hráča

Zodpovedné hranie hazardných hier je predpokladom k tomu, že sa z človeka nestane závislý hazardér, ktorý nebude mať prehľad o čase strávenom hrami a o objeme peňazí minutých za vidinou ich niekoľkonásobného návratu. Najmä pokiaľ ide o ľudí, ktorí hrajú v online casine, je zodpovednosť veľmi dôležitá, pretože tieto hry sú prístupné kedykoľvek a v neobmedzenom množstve. Tým však netvrdíme, že mimoriadne opatrní netreba byť aj pri hraní v kamenných herniach. Ak trávite vy alebo niekto z vašich blízkych všetok svoj voľný čas hraním hazardných hier, prípadne nemyslíte na nič iné a nekontrolovateľne prichádzate o peniaze.

Hazardné hry majú negatívny vplyv na psychické zdravie, dokážu totálne zmeniť človeka, jeho správanie, pohľad na vec a správanie voči okolitému svetu. Podráždené reakcie, nespavosť a strata záujmu o iné aktivity sú jasným znakom ťažkej závislosti na hazardných hrách. Človek nevie rozlíšiť moment, kedy by mal prestať hrať a vtedy je najvyšší čas vyhľadať pomoc. V takejto situácii je nutné mať pri sebe blízku osobu, ktorá pomôže s vyhľadaním odbornej pomoci. Aj psychické zdravie môže poškodiť človeka na celý život a nemalo by sa odsúvať na druhú koľaj.

Podajte pomocnú ruku

Psychológ či vo vážnejších prípadoch až psychiater by mal byť vyhľadaný okamžite, keď spozorujete, že vo vašom okolí je človek, ktorý je závislý na hazardných hrách. Niekoľkomesačné liečenie je jednou z možností, ktorá úplne odstrihne pacienta od možných zdrojov zla, no tu je nevyhnutné pre okolie pripraviť prostredie pre návrat liečeného pacienta domov. Online hazardné hry sú veľmi ľahko dostupné a stačí malá chvíľka nepozornosti a človek je na začiatku cesty. Ľudia okolo môžu mať naozaj veľký vplyv na úplné vyliečenie hazardného hráča, ktorý si prechádza ťažkým životným obdobím.

Foto: pixabay.com