Po dlhej zime, i keď bola tento rok veľmi mierna, sa začína čoraz častejšie ukazovať slniečko a vo vzduchu začíname cítiť jar. Ak sa teploty ustália nad 7° Celzia, je čas prezuť zimné pneumatiky za letné. Či už ich budete vymieňať vy sami v garáži, alebo zaveziete auto do pneuservisu, mali by ste poznať tri pádne dôvody, prečo odložiť zimné pneu a začať jazdiť na letných.

  1. SO ZIMNÝMI PNEUMATIKAMI JE BRZDENIE V LETE NEEFEKTÍVNE

So zimnými pneumatikami nebudete počas teplých mesiacov schopní brzdiť a vyhýbať sa kolíziám tak efektívne ako s letnými. Dezén zimných pneumatík je pružnejší, aby lepšie prenášal ťažnú silu medzi kolesom a vozovkou pokrytou snehom. Aj na ľade je trakcia oveľa lepšia. Na suchej a teplej vozovke sa však brzdná dráha výrazne predlžuje. Bez ohľadu na použitý typ pneumatík, príliš veľa tepla spôsobí to, že gumová zmes je až príliš mäkká a skrúca sa. Ostane aj mastná, pretože sa chemicky rozpúšťa. A samozrejme, že mastná pneumatika nemá žiadnu priľnavosť.

  1. ZIMNÉ PNEUMATIKY SÚ URČENÉ DO NIŽŠÍCH TEPLÔT

Život všetkých pneumatík začína použitím rôznych konštrukčných gumových zmesí, pričom každá zmes je určená do iného rozsahu teplôt. Letné pneumatiky ako aj celoročné v zime stvrdnú podobne ako hokejový puk a pri teplote nižšej ako 7° Celzia strácajú priľnavosť, na snehu a ľade sú teda prakticky nepoužiteľné. Naopak, zimné pneumatiky sú vyrobené tak, aby ich behúň ostal pružný a dostatočne mäkký aj keď vonku mrzne. Plus zimná pneumatika má prepracovanejší vzor dezénu a viac drážok (dvoj až trojnásobne viacej), pre dosiahnutie lepšej priľnavosti na snehu alebo ľade. A nie na suchý a teplý povrch vozovky, aká býva počas teplých mesiacov roka.

  1. ZIMNÉ PNEUMATIKY SA PRI TEPLOTÁCH NAD 7°C OPOTREBUJÚ OVEĽA RÝCHLEJŠIE

Kontakt behúňa zimných pneumatík so suchou a teplejšou jarnou vozovkou spôsobuje to, že materiál pneumatiky sa vplyvom vyššej teploty neúmerne stláča. Drážky sa prudko rozťahujú a sťahujú, pretože sú v kontakte so suchou vozovkou, na ktorej sa nenachádza nič, čo by ich ochladzovalo. A príliš vysoká teplota je najväčším nepriateľom každej pneumatiky.

SKVELÝ TIP

Pri prezúvaní pneumatík si skontrolujte, či má dostatočne hlboký dezén. Ak sú pneumatiky alebo elektróny príliš opotrebované, nemá zmysel ich ani nahadzovať, zbytočne by ste ohrozovali svoju bezpečnosť aj peňaženku. Skvelým tipom na kúpu nových letných pneumatík sú kvalitné a lacné pneumatiky Zeetex, ktoré majú viac ako 30 ročnú tradíciu. Nájdete ich v sektore bežných aj športových pneumatík, na osobné vozidlá, dodávkové aj SUV. Sú veľmi obľúbené po celom svete a majú výborný pomer cena-výkon.