Bývanie

Koberce – áno či nie?

Pamätáte si ešte z detstva všetky tie domácnosti celé pokryté kobercami, ktoré začínali hneď tam, kde končila vstupná chodbička? Vtedy sme ešte inú možnosť nepoznali, nevyhľadávali a keď mal niekto alergiu na prach, tak sme mu naordinovali radšej lieky ako sa zbaviť najväčšieho zdroju chytača prachu. Pravidelne sme si raz za polroka prenajali tep, vysali všetko, čo sa v koberci nazbieralo, ten ako zázrakom zmenil farbu do bleda a začarovaný kruh pokračoval. Ste ešte stále zástancami kobercov?

Zdĺhavé upratovanie

Koberce v domácnosti vám odhlučňujú nárazy na podlahu a ochraňujete nimi tak susedov pod nimi. Obzvlášť, keď máte deti, ktoré sa neustále naháňajú, tak si kobercom ušetríte pár nepríjemných pohľadov od ľudí bývajúcich pod vami. Na druhej strane sa v kobercoch drží okrem prahu aj strašne veľa špiny a vlasov. Na podlahe je skvelé to, že prah a iné väčšie nečistoty sa zhlukujú na kopu a vy ich môžete poľahky len rukou zobrať. Koberce je nutné práve z tohto dôvodu vysávať aj dvakrát do týždňa.

Keď vymeníte koberce za plávajúcu podlahu, ušetríte si kopu času. Podlahu stihnete pretrieť za pár minút a efektívnym „stieravým“ pohybom sa zbavíte všetkej špiny zo zeme. Je pravda, že podlaha je omnoho chladnejšia, ale to veľmi rýchlo vyriešia, a to najmä v zime, teplé ponožky či papuče.

Kúsok z oboch

Koberec je však aj bytovým doplnkom a niekedy je príjemné dopadnúť bosou nohou na teplý a príjemný materiál, ktorý zútulní bytový interiér. Nepoložte koberec na celú plochu izby, ale kúpte menší, ktorý bude, napríklad, pod konferenčným stolíkom alebo priamo pri posteli, aby ste ráno nedoskočili priamo na chladnú podlahu. Ušetríte si tak aj problémy s alergiami, keďže z podlahy všetko umyjete, avšak v kobercoch sa prach drží dlhodobo a vy ho potom aj dýchate.

Foto: pixabay.com