Mixér

Kvet, ktorý vyrástol v púšti, no ktorého korene presiahli piesok…

Nehostinná púšť, neúrodná zem, vyschnuté krovy… Miesto, na ktorom má práva len muž, kde žena nemôže slobodne prejaviť svoje názory či myšlienky… Krajina plná náboženských tradícií a stereotypov, sužovaná vojnami a chudobou… Práve tu sa začína príbeh odvážneho dievčaťa, ktoré našlo silu zmeniť svoj život, bojovať o prežitie a vymaniť sa spod osudu, ktorý ju ako každé moslimské dievča čakalo…

Skutočný príbeh bežného života v Somálsku
Somálsko, je pre mnohých Európanov, známe len ako jeden štát Afriky. Vieme, že tam panuje chudoba, posielame tam zdravotnícku pomoc, z televíznych obrazoviek sa na nás obracajú tváre plné zúfalstva a deti, ktoré nemajú pred sebou najlákavejšiu budúcnosť. Povrchné poznanie Somálska, však akoby nachvíľu prerušil príbeh dievčaťa, ktoré v útlom veku, utieklo z krajiny, aby ju nepostihlo to, čo je predurčené každému malému dievčatku, ktorého rodičia i ono samé, vyznávajú islam – moslimské manželstvo so starým mužom.

Zdá sa vám to choré, že mladé dievča, v období puberty, ktoré sa ešte len pomaly stáva ženou, už chcú vydať za starého chlapa? V Somálsku by ste s výrazom – pedofil, zrejme nepochodili. Nie len že to nie je trestné, je to úplne bežné! Pohoršilo vás to? Ďalšia správa o tom, ako si muži v Somálsku, dokazujú svoju nadvládu, vás iste ešte viac rozhorčí. Keď má dievčatko v Somálsku, päť rokov, odohrá sa scéna ako z amerického hororu. Až na to, že nejde o fikciu, ale realitu a miestny tento „krvák“ nenazývajú hororom, ale je to pre nich, slávnosť, rituál, veľká pocta, jednoducho ženská obriezka. Sklo, či špinavý kameň, sa použije na doslova znetvorenie pohlavných orgánov každého dievčatka, ktoré zvyčajne tento rituál neprežije. Buď vykrváca, zomrie od ukrutnej bolesti, alebo ak sa jej aj podarí prežiť, dostane infekciu, zápal, a zomrie.

Waris Dirieová prežila tento rituál, jej dve sestry však nie. Aj preto, toto dievča našlo odvahu zmeniť nielen svoj život, ale snaží sa zmeniť myslenie Somálčanov dodnes. Warisin príbeh je strhujúci, no zároveň poskytuje kruté svedectvo o tom, že aj v 21. storočí existujú národy, či náboženstvá, ktoré hlásajú konať dobro, no nerobí im problém prizerať sa na utrpenie nevinných dievčat, ktoré trvá celý ich život. Pokiaľ sa niekto, nerozhodne zmeniť zaužívané spôsoby života, predsudky a diskrimináciu… Warisin život sa zmenil na šťastný, no sama sa musela pričiniť o to, aby našla svoje šťastie a momentálne, ako emancipovaná žena a matka, pomáha nájsť šťastný koniec svojho príbehu iným somálskym dievčatám, ako vyslanec OSN…

Svojím životným príbehom, prináša vyslanie každému čitateľovi. Jej knihu – Púštny kvet, môžete vyhrať, ak sa zapojíte do našej súťaže.