Zdravie

Letné nástrahy aj na kúpaliskách

Pokiaľ navštevujete kúpaliská, plavárne, alebo aj rybníky, mali by ste si dávať pozor na viacero nástrah, ktoré číhajú priamo v osviežujúcej a na pohľad čistej vode.

Vo vode, aj keď vyzerá veľmi čisto sa nachádza množstvo baktérií a rôznych mikroorganizmov, ktoré môžu, ale aj nemusia byť nebezpečné. Na verejnej plavárni, alebo kúpalisku riziko stúpa aj s väčším počtom čľapkajúcich sa ľudí. V rybníkoch zväčša za baktérie a riasy môže len samotná príroda. Ak sa nechcete vzdať kúpania, mali by ste byť oboznámení s tým, aké problémy by vás mohli stretnúť, ako sa im brániť, či ako ich vyriešiť.

Pravidlo č. 1

Skôr než vstúpite do bazénu, mali by ste dodržať jedno hlavné pravidlo. Osprchujte sa, alebo sa nejakým spôsobom opláchnite vodou. Týmto jednoduchým trikom zo seba odplavíte čo najviac nečistôt, ktoré v konečnom dôsledku môžu byť aj semeniskom nejakej choroby, či vírusu. Do spŕch by ste mali vstupovať v obuvi, napríklad v šľapkách, pretože v tomto malom priestore sa hromadí veľké množstvo baktérií, ktoré vám môžu privodiť nepríjemné plesne.

Zlatým pravidlom pre ničenie baktérií vo vode sa zdá prítomnosť chlóru, avšak ani toto nie je istota na 100%. Pokiaľ ste zaznamenali zvláštne zafarbenie vody, alebo prítomnosť viacerých viditeľných nečistôt, radšej z vody utekajte.

Ženský problém č. 1

V lete majú ženy najväčšie ťažkosti jednoznačne s mykózami. Tomuto problému sa však veľmi nedá vyhnúť, pokiaľ navštevujete verejné priestory pre kúpanie. Ak máte sklon k týmto vaginálnym plesniam a zápalom, radšej nevstupujte do hygienou netestovaného rybníka.

Liečenie je v tomto prípade jednoduchšie ako prevencia. Proti nepríjemnému svrbeniu a bolestiam pomôže aj masť. V lekárni je mnoho druhov voľno predajných mastičiek aj čípkov, ktoré pomôžu rýchlo. Ak sa vírus často vracia, gynekológ vám môže predpísať tabletky, ktoré hubovú nákazu zastavia na dlhší čas.

Foto na titulke: Pixmac.sk, autor fotografie – SPX1MSD