Coloseum
Koloseum – dominanta Ríma, kde sa odohrávali aj boje gladiátorov.

Už znova prichádza obdobie v roku, kedy si začíname vyberať z množstva možností, ako strávime tohtoročné letné mesiace. Niektorí začali ťažkú dilemu leta riešiť už pred niekoľkými týždňami, iných táto milá povinnosť ešte len čaká. Vyberajte dobre, počas letnej dovolenky môžete načerpať úplne novú, stratenú energiu, nabrať silu do ďalšej práce a zažiť neuveriteľné množstvo nových zážitkov. Samozrejme, len ako vám to rozpočet dovoľuje.

Pohodlnosť bokom

Cestovanie dá ľuďom viac, než vezme. Je to jedna z vecí, za ktorú síce zaplatíte pomerne vysoké čiastky, no urobí vás vnútorne bohatším. Nie nadarmo sa hovorí, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Kde-kto vám môže opisovať pompéznosť rímskeho kolosea, dych berúcu washingtonskú sochu Lincolna či veľkosť egyptských pyramíd. Až kým sami neuvidíte, neuveríte týmto slovám.

Nemusíte odísť preč hneď na mesiac, stačia vám dva týždne a ak si ich dobre a rozumne naplánujete, uvidíte kus sveta. Stačí pohľadať na internete najlacnejšie letenky a nakombinovať ich tak, aby ste sa dostali na čo najviac miest, ktoré túžite vidieť. Pri cestovaní však zabudnite na komfort a zmierte sa napríklad s nízkonákladovými leteckými spoločnosťami. Na druhej strane vás však poteší cena cestovných lístkov.

Skúsenosti na nezaplatenie

Študenti majú problematiku leta značne uľahčenú, keď to porovnáme s pracujúcimi ľuďmi, ktorí nemôžu len tak zo svojho zamestnania na niekoľko mesiacov odísť a užiť si prázdniny. Školopovinní si tak môžu cestovať po svete, zbierať skúsenosti, spoznávať nových ľudí, vytvárať silné priateľstvá, učiť sa cudzie jazyky a poprípade aj pracovať v letovisku. Za zarobené peniaze je jednoduché cestovať do okolitých krajín a ocitnúť sa na miestach, na ktoré sa ostatní len ticho dívajú na obrázkoch.

Skvelým tipom na cestovanie môže byť aj Eurotrip autom. Stačí si na mapách vyznačiť trasy, ktorými sa vyberiete a je len na vás, či pôjdete presne podľa nich, alebo vás zaujme aj niečo iné a odbočíte z plánovanej cesty. Ste z Bratislavy? Nezabudnite si pred takouto náročnou cestou dať skontrolovať auto v autoservise Petržalka, aby sa vám počas vášho letného dobrodružstva nestalo niečo nečakané. Personál autoservisu KOVAČIČ A POKORNÝ sa riadi mottom, spokojný zákazník je našou prioritou. Férové ceny, profi služby a poradenstvo sú samozrejmosťou.

Víťazný oblúk
Autom vo Francúzsku – na fotke vidíte Víťazný oblúk, ktorý pripomína víťazstvá Napoleona Bonaparteho.

Pri cestovaní po cudzích krajinách vaším automobilom si zistite, aké cestné pravidlá v tej danej krajine platia, aké sú najvyššie povolené rýchlosti a radšej jazdite opatrne, ako sa v cudzine dostať do problémov. Idete si predsa užiť leto na nových miestach a nie prísť o vodičák.

Ak vás však nelákajú cesty do zahraničia a radšej predsa len uprednostníte slovenskú pohodovú dovolenku, nájdite si útulné chaty v Terchovej na prenájom a strávte dovolenku na severe Slovenska. Odtiaľ máte doslova na skok k rôznym atrakciám, akvaparkom či k turistickým chodníkom Malá Fatra, Vrátna). Zariaďte si leto podľa svojich predstáv.

A na záver konkrétny TIP redakcie: Chaty u Marunov sa nachádzajú v prekrásnom prostredí. Z ponuky vyberáme Chatu u sváka Jana – je situovaná len 8 minút od centra Terchovej.

Chata u sváka Jana

Foto: pixmac.sk, Mark Hogan a Udi h Bauman – flickr