Egypt je jednou z najdominantnejších krajín na svete. Priťahuje kultúrou, identitou a veľkoleposťou architektonických pamiatok, dodržiavaním tradícií (náboženstvom) a jedinečnou prírodou. Pri pohľade na fotografie a obrázky tejto krajiny sa u vás zrodí túžba jazdiť na ťave, vyjednávať s kupcami na trhu v Káhire alebo tetovať ruku hennou orientálnym vzorom. Egypt, tak zaujímavý a nádherný skvost našej Zeme, pretože nevyzerá ako iné krajiny.

Niekoľko zaujímavých informácií

Egypt sa nachádza na Sinajskom polostrove a je obmývaný dvoma mormi – stredozemným a červeným. Jedna z najväčších riek Níl a záliv Suez, ktorý spája obe moria, tečie takmer celým územím tejto krajiny.

Hlavným náboženstvom Egypta je sunnitský islam, ktorý vyznáva 95 % obyvateľstva krajiny, zvyšok menšiny veriacich vyznáva – kresťanstvo. Náboženstvo zohráva významnú úlohu pre Egypťanov, z ktorých väčšina je nútená modliť sa päťkrát denne, čo si pri dovolenke v Egypte určite neraz všimnete, samozrejme len za predpokladu, ak sa vyberiete spoznávať jeho zákutia mimo hotelového komplexu.

Egyptská libra sa považuje za národnú menu, ktorú možno ľahko vymieňať za iné v ktorejkoľvek banke v krajine.

Oficiálnym víkendom v Egypte je piatok. V tento deň vládne agentúry, väčšina obchodov, reštaurácií a iných inštitúcií nefungujú, s výnimkou zábavných zariadení v rezortných dovolenkových mestách a častiach. Vtedy sa Egypťania stretávajú najmä  v kruhu svojich veľkých rodín a trávia čas spoločne pri lahodnom jedle a zaujímavých rozhovoroch. Ak si budete chcieť dopriať špecifický pokrm aj vy, nezabudnite na poistenie na dovolenku, ktorá bude kryť prípadné zdravotné ošetrenie, ak by vám niečo z toho nesadlo.

Lacná dovolenka

V minulosti to bola luxusná a turistami vyhľadávaná destinácia, dnes je to veľmi lacný dovolenkový variant aj pre rodiny s deťmi. Navyše, pokiaľ si zvolíte last minute, môže byť dovolenka ešte lacnejšia.

Najobľúbenejšie rezortné mestá Egypta

Samozrejme že je to v prvom rade Hurghada, Sharm el-Sheikh, Taba, Káhira, Luxor, Alexandria, Dahab, Nuweiba, záliv Soma a Marsa Alam.

Pri dovolenke do tejto krajiny je pred vami vzrušujúca cesta v časti sveta s večnou a bezkonkurenčnou históriou, s mnohými pamiatkami, tradíciami a osobitnými zvykmi miestneho obyvateľstva, znalosťou egyptskej kuchyne a rôznou zábavou. Tak si to všetko užite.

Foto: pixabay.com