Menštruačný pohárik

Určite to každá z Vás aspoň raz v živote zažila. Tešíte sa na dovolenku, na prázdniny, či na kúpalisko. Alebo máte dôležitý pracovný pohovor, stretnutie… A práve vtedy prídu tie „vaše dni“. V najnevhodnejšej chvíli! Okamžite sa trápite otázkami ako: „Budem sa môcť kúpať?“ a „Čo si oblečiem, aby sa mi nestala nepríjemná nehoda?“ Nebojte sa. Konečne je tu riešenie, aby ste sa cítili bezpečne, sebavedome a príjemne aj počas menštruácie.

Lady cup

Už ste o ňom počuli? Slovné spojenie „lady cup“ by sme mohli voľne preložiť ako dámsky – menštruačný pohárik. Čo je to a na čo slúži? Ide o alternatívu dámskych menštruačných vložiek a hlavne tampónov.

Menštruačný kalíšok je vyrobený z lekárskeho silikónu a na jeho povrchu sa nezdržiavajú žiadne baktérie. Je teda úplne bezpečný a neškodný pre vaginálne prostredie. Má tvar pohárika, do ktorého sa krv pri menštruácii zhromažďuje. Keď je lady cup plný, jednoducho ho vyprázdnite, umyjete a môžete ho opäť používať. Stačí opláchnuť mydlom a čistou vodou. No ak chcete, je možné ho bez problémov aj vyvariť vo vode.

Ako často je potrebné menštruačný pohárik meniť? V závislosti od intenzity krvácania. Počas silnej menštruácie sa však odporúča vyprázdniť ho aspoň 5x denne. Ku koncu menštruácie stačí aj 2x za deň. Závisí to však najmä od Vášho pocitu. Najdôležitejšie je predsa cítiť sa pohodlne. Menštruačný pohárik nepreteká, pretože vďaka svojmu tvaru dokonale priľne na steny pošvy. Ak však počas menštruácie trpíte silným krvácaním, doplňte ho radšej aj vložkou.
Menštruačný kalíšok je dostupný v dvoch veľkostiach:

  • Lady cup Small – pre dámy do 25 rokov a tie, ktoré ešte nerodili
  • Lady cup Large – pre dámy po pôrode

Máte z vyskúšania menštruačného pohárika obavy? Nemusíte sa báť. Ak ste zvládli zavedenie tampónu, aj lady cup bude pre Vás hračka. Nie sú totiž známe žiadne alergie, ktoré by používanie menštruačného kalíška sprevádzali. Je vhodný dokonca aj pre dámy s citlivou sliznicou. A odteraz môžete byť plne aktívna aj počas „vašich dní“.