Prvý mesiac máte úspešne za sebou. „Zvykli“ ste si zvládať ranné nevoľnosti a už viete, konzumácia ktorých jedál vám neurobí dobre. Zvykáte si na myšlienku materstva, príchodu nového člena do rodiny. Čo vás čaká v tomto mesiaci?

Správna výživa a pitný režim

Pretrvávajúce, no vo všeobecnosti miernejšie nevoľnosti a už nie tak časté zvracania, môžete „vyriešiť“ pomocou bylinkových čajov. Vypite šálku bylinkového čaju, ktorý upokojí ubolený žalúdok a zbaví vás nepríjemných ranných problémov. Skvelý bylinkový čaj je napríklad harmančekový či mätový čaj. Stále, ak nie viac, platí pravidlo dostatočného prísunu kyseliny listovej, ktorá sa nachádza v zelenej listovej zelenine, ovocí, ale aj v mäse. Odporúčaná denná dávka kyseliny listovej je 800µg.

Cvičenie v tehotenstve

Tehotenstvo nie je choroba, aj keď sa možno prvé týždne tehotenstva, necítite práve najlepšie. Zvracanie, nadúvanie či problémy s častým močením, na psychickej pohode nepridajú, no verte tomu, že aj toto kritické obdobie raz pominie. Konkrétne v druhom mesiaci, si budúce mamičky pochvaľujú čiastočný až úplný ústup prvých príznakov tehotenstva. Toto obdobie je ako stvorené na pohyb v podobe jednoduchých a účinných cvikov pre tehotné ženy. Cviky pre tehotné, pomáhajú uvoľniť predovšetkým panvové svalstvo, odmenou je zmiernenie napätia práve v tejto časti a dobrý pocit.

Ak ste pred otehotnením žili aktívne, rozhodne sa nemusíte vzdávať vášho životného štýlu, spojeného s každodenným cvičením, stačí, ak len zmiernite tempo. Necvičte veľa, ale kvalitne! Uvoľňovacie techniky, naťahovanie svalov, prekrvovacie resp. odkrvovacie cviky sú pre vás momentálne tým najlepším. Veľmi účinným cvičením je aj cvičenie na fit lopte. V prvom trimestri sa zamerajte na cviky, ktoré posilňujú svaly dolných končatín; zamerajte sa na cviky na kĺby a cviky na chrbticu.

Foto: SXC.hu