Zdravie

Metódy pre samovyšetrenie prsníkov

Prsia. Symbol ženskosti, často krát objekt záujmu a pozornosti najmä mužov. No venujeme im aj my ženy dostatočnú pozornosť? Tak ako sa staráme o svoju pokožku, vlasy či nechty, mali by sme pravidelnú pozornosť venovať aj svojim prsiam. Rakovina prsnej žľazy je totižto najčastejšie sa vyskytujúcim nádorovým ochorením u žien a len na Slovensku na ňu ochorie ročne takmer dvetisíc žien. Stačí málo a toto ochorenie môžete odhaliť včas a predísť tak jeho fatálnym následkom.

Samovyšetrenie prsníkov a pravidelné návštevy gynekológa sú rozumnou maličkosťou, ktorú môžete pre svoje zdravie a zdravie svojich prsníkov urobiť. Včasné odhalenie choroby totiž zvyšuje nádej na jej úspešné vyliečenie.

Prsník ako taký, je tvorený z prsných žliaz a tukového tkaniva, ktoré má za účel chrániť ich. Prsné žľazy vyúsťujú do mliekovodnej dutiny, kde sa počas obdobia laktácie zhromažďuje mlieko tvorené v prsných žľazách. No prsné žľazy sú aj miestom, kde rakovina prsníka vzniká. Ide o zhubné ochorenie, ktoré činí asi 18% všetkých zhubných ochorení žien. Príčina vzniku tohto ochorenia ešte stále nie je celkom odhalená, no u 5% chorých žien je spoluzodpovedná ich genetická výbava. Riziko vzniku rakoviny je až trojnásobné u ľudí, kde touto chorobou trpela príbuzná prvého stupňa. Avšak to že určité zmeny v genotype podporujú vznik nádorov bolo potvrdené len pri niekoľkých typoch rakovinových ochorení. Vznik rakoviny prsníka však podporuje aj strava bohatá na tuky, ožiarenie ionizujúcimi lúčmi, fajčenie, alkohol a dlhodobé užívanie ženských pohlavných hormónov – estrogénov. Naproti tomu však užívanie antikoncepčných tabliet, podľa doterajších výskumov, riziko vzniku rakoviny nezvyšuje. No zvýšiť pravdepodobnosť včasného odhalenia rakoviny prsníka môžete veľmi ľahko a to pravidelnými samovyšetreniami.

Metód pre samovyšetrenie prsníkov je viacero, no vždy ide o vyšetrenie pohľadom a pohmatom. Samovyšetrenie by mali vykonávať ženy po osemnástom roku života pravidelne, každý tretí mesiac, ženy po tridsiatke a v klimaktériu každý mesiac. Najvhodnejší čas na samovyšetrenie je v prvých dňoch po skončení menštruácie, ideálne v tretí až štvrtý deň, najlepšie po kúpeli či sprche.

Samovyšetrenie začnite pohľadom. V stoji pred zrkadlom si všímajte farbu pokožky a bradaviek,či ich neprirodzené vtiahnutie. Zmeny na prsníkoch sledujte v rôznych polohách, kedy máte najprv ruky voľne spustené pozdĺž tela, v bok, za hlavou a napokon v predklone.

Po vyšetrení prsníkov pohľadom začnite so samovyšetrením pohmatom v stoji. Každý prsník vyšetrujte bruškami prstov opačnej ruky (vždy ľavý prsník pravou rukou a naopak) , pričom ale používajte len brušká prostredných troch prstov. Existujú tri metódy samovyšetrenia prsníkov pohmatom – kruhová, líniová a takzvaná klinová. Všetky metódy sú rovnako efektívne a ich spoločným cieľom je dôkladné prehmatanie celého prsníka, avšak každej žene môže vyhovovať iná.

Kruhová metóda spočíva v prehmatávaní prsníka v kruhoch, začínajúc hornou časťou hrude a postupným zmenšovaním prehmatávaných kruhov. Nezabudnite však dôkladne prehmatať aj oblasť podpazušia a miesta nad aj pod kľúčnou kosťou.

Pri líniovej metóde samovyšetrenia prsníkov opäť používate len brušká prostredných troch prstov, ktorými prechádzate po prsníku vo vertikálnych líniách. Začnite na boku, prehmatajte podpazušie a postupne pokračujte vo vertikálnych líniách smerom k hrudnej kosti.

Poslednou metódou je takzvané klinové samovyšetrenie prsníkov, pri ktorom prehmatávate prsníky postupne od vonkajšieho okraja prsníka smerom k bradavke a späť. Tento proces opakujte postupne po celom povrchu prsníka, pričom nevynechajte hornú oblasť hrude zahŕňajúcu tkanivo nad a pod kľúčnou kosťou a podpazušie.

Samovyšetrenie prsníkov môžete prevádzať aj poležiačky, pričom si pod lopatku na strane vyšetrovaného prsníka podložíte malý vankúš a postupujete ako bolo spomínané pri vyššie uvedených troch metódach.

Pohmatom by ste mali najprv vyšetriť povrchové žľazy a následne miernym tlakom aj hlbšie štruktúry prsníka. Pri samovyšetrení si všímajte akékoľvek zmeny, hrčky, uzlíky, zhrubnutie kože ale i súmernosť. Vhodné je taktiež jemne zatlačiť na bradavky a pozorovať, či z nich nevyteká tekutina.

Ak budete samovyšetrenie praktizovať pravidelne, výrazne zvýšite vašu šancu na včasné odhalenie rakoviny prsníka a jej úspešné liečenie. Každú zmenu odhalenú samovyšetrením je dobré prekonzultovať s odborníkom, avšak je rovnako potrebné zachovať chladnú hlavu, nakoľko nie každá zmena v štruktúre či forme vašich pŕs musí byť onkologického pôvodu.

Hľadáte pomoc v ťažkej situácií, ktorá sa týka s onkologickým ochorením Vás alebo Vášho blízkeho? Na stránke www.lpr.sk/hladam-pomoc/ určite nájdete ďalšie cenné rady o diagnóze, priebehu liečenia, prevencii, riešení sociálnych či psychologických problémov, ktoré súvisia s onkologickým ochorením. Tiež odporúčame poradňu na ZDRAVEPRSIA.sk, kde na  Vaše otázky o rakovine prsníka a starostlivosti o prsia odpovedá MUDr. Bella.