Čas, ktorý netrávime v práci venujeme buď svojej rodine alebo záujmom a koníčkom. Či už trávite svoj čas aktívne alebo pasívne, možností je veľa. Niekto uprednostňuje prácu v dielni, iný sa venuje počítačom alebo nachádza záľubu v literatúre. Mnohí radi relaxujú aktívne, a práve pre tých sú najvhodnejšie domáce telocvične.

Pri výbere miestnosti, ktorá má slúžiť ako dielňa, volíme miestnosť s vhodnými rozmermi. Potrebné je zabezpečiť zdroj svetla i vetranie miestnosti. V malých bytoch je to o čosi ťažšie. Tam príležitostne ako dielňa poslúži pracovný stôl. V rodinných domoch je to o inom. Ak to podmienky dovoľujú, je lepšie dielňu oddeliť od obytných priestorov a mala by mať osobitný vchod. Využiť môžete aj záhradný domček. Dielňa býva často aj v garáži.

Počítačový kútik sa pomaly, ale isto stáva súčasťou takmer každej domácnosti. Pripojenie na internet umožňuje rýchlu komunikáciu so svetom. V domácnostiach sú počítače využívané nielen na pracovné, ale i záujmové aktivity. Trh s počítačovým nábytkom ponúka rad zaujímavých a estetických variantov. Domáce pracovisko pôsobí rovnako efektne aj pri použití starožitného nábytku, kde zaujímavo kontrastuje minulé a súčasné.

Veľa ľudí, v prípade, že majú k dispozícii priestory, si zriaďujú domácu telocvičňu. Medzi základné vybavenie patria rotopedy a stepery, ktoré možno umiestniť kdekoľvek v byte. V posilňovni je nevyhnutné zabezpečiť dobrú cirkuláciu vzduchu. Pri výbere podlahy sa odporúčajú drevené plávajúce povrchy a naopak vyvarujte sa betónovým povrchom a dlaždiciam.

Milovníci literatúry v pracovni ocenia knižnicu. Knihy zoraďujte podľa frekvencie používania alebo ako uznáte za vhodné. Medzi knihy môžete kde-tu vsunúť nejaký dekoratívny predmet, vkusnú vázu alebo izbovú rastlinku. Odľahčí to priestor a pôsobí to príjemne. V takejto pracovni by nemalo chýbať pohodlné kreslo a vhodné osvetlenie, ktoré vytvorí tú správnu atmosféru.

Určite je dobré vymedziť nejaký ten meter štvorcový vo vašom byte, či dome miestnosti, v ktorej sa budete venovať svojim záujmom. Keď na to máte k dispozícii priestory, určite neváhajte a venujte dostatočnú pozornosť zariadeniu svojho kútika.