Osamostatniť sa v bývaní chce snáď každý. Bývať s rodičmi, keď už máte rodinu či partnera nie je veľmi vhodné, najmä čo sa týka súkromia. Predsa len potrebujete čas sami pre seba ako rodina a máte aj svoj štýl výchovy dieťaťa a máte svoje návyky. Chcete si predsa žiť podľa seba. Vtedy prichádza na rad kúpa vlastnej nehnuteľnosti. Na čo by ste si mali dávať pozor a na čo nezabudnúť pri kúpe bytu či domu?

  1. Nepodceňujte lokalitu

Výber nehnuteľnosti sa môže dostať do naozaj dlhodobej záležitosti a vy sa zrazu budete cítiť frustrovane, že sa vám nedarí nič nájsť. Práve toto môže viezť k tomu, že upustíte zo svojich prvotných nárokov a budete nakoniec súhlasiť aj s lokalitou, ktorú ste na začiatku vôbec ani nezvažovali. Tu naozaj dobrý pozor, pretože lokalitu ste si stanovili z nejakého dôvodu, či už je to kvôli práci, dieťaťu, občianskej vybavenosti a ak ju úplne zmeníte, môže to mať neskôr dopad na váš zabehnutý režim. Rozumieme, že bývanie v Bratislave nie je najlacnejšie, ale ísť do inej lokality len kvôli peniazom vám môže spôsobiť veľkú nespokojnosť. Radšej dlhšie hľadajte ako neskôr byť nespokojná.

  1. Orientácia bytu

Pri nekonečných prehliadkach bytov, kde si všímate hlavne interiér, zaujímate sa predovšetkým o cenu sa môže stať, že si nebudete všímať detaily ako je napríklad orientácia bytu. Snažte sa orientovať na ponuky, ktoré sú točené na východ a západ, byty orientované len na sever a juh sú viac tmavé a najmä v zime pocítite ich nevýhodu.

  1. Vybavenosť okolia

Najmä vo väčších mestách sa môžete dostať do situácie, ak nemáte auto, že využívate takmer výlučne mestskú dopravu. Takže dobré dopravné spojenie a dobrá dostupnosť zastávky by mala byť nevyhnutnosťou. Taktiež sa zamerajte na potraviny, predsa nechcete cestovať cez pol mesta na nákupy.

  1. Extra poplatky

V neposlednom rade sa zaujímajte o všetky poplatky a ťarchy, ktoré sú s bytom spojené. Cena je jedna vec, ale práve tie poplatky môžu trošku ovplyvniť váš názor. Realitný maklér alebo priamo predajca bytu by vám mal byť schopný vyčísliť všetky náklady predtým ako podpíšete kúpnu zmluvu.

Foto: pixabay.com