Keď sa zíde celá rodina, nie je nič lepšie, ako ju pohostiť kvalitným likérom vlastnej výroby. Aké suroviny si treba zapezpečiť, ak chceme pri príprave domáceho likéru improvizovať?

Cukor a alkohol

V krbe praská oheň, vianočný stromček sa ligoce a je úplne jedno, či sa Vianoce ešte len začali alebo pomaly končia. Pohoda, ktorú prežívate so svojou rodinou a priateľmi, je taká jedinečná, že si zaslúži špeciálny prípitok. Vtedy domáca pani vytiahne z komory vlastnoručne pripravený likér. Už pri pohľade naň sa okolosediacim začnú zbiehať slinky, no skôr, ako ochutnajú, zaiste budú zisťovať, ako ste nápoj vyčarili. Je na vás, či sa so svojím kuchárskym tajomstvom podelíte, alebo naň budete lákať svojich hostí rok čo rok, aby postupne odhaľovali jednotlivé ingrediencie. Ak sa teda chcete pustiť do prípravy domácich likérov aj vy, určite si zaobstarajte dostatok cukru, obyčajného i vanilkového, vajíčka a, samozrejme, kvalitný alkohol. Niektoré druhy likérov si vyžadujú aj špeciálne prísady, ako je napr.  kondenzované mlieko, šľahačka, puding v prášku, cappuccino v prášku, med či ovocie. Fantázii sa medze nekladú.

Čo k likérom patrí

Na prípravu domáceho likéru si domáci bar vybavte fľašou rumu alebo koňaku, whisky, vodkou alebo fľašou brandy. Väčšina likérov obsahuje približne toľko gramov cukru, koľko je mililitrov alkoholu. Súčasťou likérov je často obyčajné či zahustené mlieko alebo šľahačka, ktorých pomer si určujete sami. Keďže chuť likéru je väčšinou veľmi jemná, s obľubou sa ním ponúknu aj tí hostia, čo bežne alkohol nekonzumujú, preto si ho radšej pripravte do viacerých fliaš. Budete mať istotu, že sa každému ujde. Kvalitné druhy alkoholu za skvelé ceny nájdete aj v internetovej predajni mabo.sk, kde si pohodlne nakúpite i prostredníctvom prehľadnej aplikácie. A keďže so sviatkovaním súvisí okrem popíjania čistého alebo miešaného alkoholu aj nealko, určite si zo širokej ponuky vyberiete a tohto roku sa konečne vyhnete dlhým radom pri pokladniach v supermarketoch, kde to vyzerá ako pred vypuknutím vojny.

Foto: pixabay.com