Mykóza nechtov postihuje približne 1/10 všetkých obyvateľov planéty a nachádza sa všade. Riziko ochorenia sa zvyšuje s vekom, kde ňou trpí až 30 % ľudí nad 65 rokov života, čo je v prvom rade výsledkom cievnych ochorení, obezity a cukrovky. Ochorenie, ktoré sa môže okrem komplikácií v živote postarať aj o znepríjemnenie dovolenky, ktorej plánovanie je práve teraz aktuálne.

Aby ste si teda mohli dovoliť tento luxus aj vy a odpočinúť si pri mori a na pláži zaliatej Slnkom, venujte týmto kožným problémom náležitú pozornosť.

Prečo a ako vzniká mykóza?

Hlavných dôvodov vzniku mykózy je viac. Ale až 1/4 infekcií nechtov môže byť spôsobených plesňami a kvasinkami, ktoré sú odolné voči veľkému radu protiplesňových liekov.

Infekcia sa často dostane na koreň nechtovej plochy a nakoľko vývin huby je rýchlejší ako prirodzený rast nechtového lôžka, rýchlejšie sa rozširuje a vyskytuje u starších ľudí, ktorým nechty rastú pomalšie a huba má tak väčšie šance. Veď v priemere trpí mykózou nechtov až 80 % ľudí vo veku nad 70 rokov.

Ako môžete s mykózou nechtov bojovať?

K dokonalým nohám, ktoré môžete na dovolenke alebo aj doma vystaviť na obdiv aj v moderných a pohodlných espadrilách potrebujete správnu starostlivosť. Ak je podcenená, mykóza nechtov má väčšiu šancu. Ak ste zanedbali aj  hygienu, alebo prišli do kontaktu s touto infekciou, základom je v prvom rade správne diagnostikovanie, s ktorým vám pomôže jedine lekár.

Dermatológ, u ktorého ste si nechali odstrániť aj nevzhľadné kožné výrastky, vám s liečbou mykózy nechtov určite pomôže.

Liečba sa uplatňuje hlavne na povrchovú formu. Moderné lokálne lieky na liečenie mykózy zahŕňajú antifungálne laky na nechty, s vhodným aplikačným režimom. Miestna terapia sa vykonáva pred klinickou a mykologickou liečbou, ktorá je kombinovaná aj s konkrétnymi liekmi, vždy je to ale od prípadu k prípadu.

Kúpele v antimykotických roztokoch sú tiež veľmi úspešné, rovnako aj špeciálna laserová liečba, ktorá nemá, na rozdiel od tabletiek, žiadne vedľajšie účinky. Všetko však kontaktujte s tými najlepšími odborníkmi, ktorí vedia, že tieto veci treba riešiť s ohľadom na individuálny stav každého jedného pacienta.

Foto: pixabay.com