„New York, betónová džungľa, kde sa plnia sny a nie je nič, čo by si nemohol…,“ spieva Alicia Keys a pri pohľade z Empire State Building je ťažké neveriť jej slovám. Veľké jablko, ako je New York prezývaný, vám leží priamo na dlani a všetko sa zdá dosiahnuteľné, ba priam jednoduché.

Pixmac000000004926

Vychádzame z newyorského letiska a privíta nás príjemné, jesenné počasie. „Vystihli ste to, inokedy je tu vysoká vlhkosť a príšerné teplo, ani dýchať sa poriadne nedá,“ opisuje situáciu postarší vodič v typickom žltom taxíku, akých je na uliciach veľkomesta neúrekom. „Mať auto v New Yorku je katastrofa, nedá sa tu parkovať, chodci sú nepozorní a všade sú kolóny. Aj tak to tu mám rád,“ usmeje sa do spätného zrkadla. Vysadí nás v časti Queens, kde sa ubytujeme a vyrážame do srdca mesta mrakodrapov.

Most snov

Metrom sa odvezieme na Manhattan, odkiaľ je to už len kúsok k magickému miestu. Miestu, ktoré nenájdete v žiadnych turistických príručkách. Miesto pod Brooklynským mostom. Odtiaľ môžete pozorovať nevesty, ako sa predvádzajú pred fotografmi, modelky, ako fotia do katalógov, ale aj obyčajných ľudí, ktorí si vychutnávajú zvuk žblnkajúcej rieky a neprestajný hluk vlakov. Prechádzka po Brooklynskom moste vybije dych každému. Pohľad na mrakodrapy, pri ktorom sa cítite tak malý, tak anonymný a tak slobodný, vystrieda výhľad do diaľky. New York si vás jednoducho musí získať.

Z mostu to nie je viac než päť minút chôdzou do čínskej štvrte. Nikde neuvidíte viac typických požiarnych schodov na stenách domov a lacnejších suvenírov, ako práve tu. Naše kroky odtiaľ vedú k pamätníku Ground Zero, kde stáli do roku 2011 slávne dvojičky. Na ich mieste sa týči nová budova, nové World Trade Center. V najbližšom prístave nastupujeme na výletnú loď. Prvé, čo nás zaujme, je kovová konštrukcia zasadená do vody. „Na ľavej strane môžete vidieť miesto ohradené konštrukciou, kde mala pôvodne v roku 1912 priplávať loď Titanic, no jej históriu už poznáte,“ ozve sa z reproduktorov sprievodkyňa. Loď obíde New York a po ceste naspäť nás nechá v tichosti si vychutnať pohľad na veľkolepú Sochu Slobody držiacu fakľu a knihu práva. Neschopní slov z famóznych miest sa vraciame do prístavu.

Až pocit vo výťahu, ktorý nás vezie vysoko, do vtáčej perspektívy, napovedá, že sa bude diať niečo nezabudnuteľné. Stačí 86-te poschodie Empire State Building a pochopíme, že New York má všade svoje tajomstvá, nekonečné zákutia, malé skrýše, ktoré ostanú pred našimi zrakmi neodhalené. Prechádzka po streche budovy nám umožnila pohľad na dominantný Central Park, do ktorého aj hneď nasmerujeme svoju cestu. Tú nám hatajú bežci a my sa vydávame hľadať tunel, v ktorom chceme objaviť Kevina. Po chvíľke pochopíme, že sa snažíme márne, nakoľko sú všetky rovnaké, no zo smútku nás vytrhne jazero. Deka, kniha, New York. Ten New York.

Foto: pixmac.sk, Petra Musilkova – pixmac