Zdravie

Nie je pravidlo, že s inkontinenciou ostávate uzavretá v sebe aj doma

Únik moču je chúlostivý problém, ktorý však trápi viac ľudí, ako si možno myslíte. Aj keď najviac zasahuje ženy, nevyhne sa ani mužom či najmenším. Stále však nejde o poruchu či ochorenie.

Únik moču vystupuje zvyčajne ako symptóm nejakého iného ochorenia, často vážnejšieho, ktorého prehliadaním môžete prísť k závažným zdravotným problémom. Aj keď sa vyskytuje aj u mužov, práve ženské telo prechádza mnohými zmenami, ktoré môžu vyústiť do úniku moču.

Príznaky, ktoré nemusíte rozpoznať

Často si ženy ani neuvedomia, že ide o problém. Poznáme totiž dva druhy inkontinencie, a to stresovú a urgentnú. Pri tom prvom type dochádza k úniku moču pri situáciách, keď sa žena fyzicky namáha. Ide napríklad o obyčajné kýchnutie alebo kašľanie, no táto forma sa môže vyskytnúť aj u žien, kde je rizikovým faktorom obezita či predchádzajúce ťažšie pôrody. Tie sú osobitným dôvodom výskytu inkontinencie u žien.

Častejšie nutkanie na močenie v tehotenstve

Hormonálne zmeny, ktoré sa odohrávajú v tele ženy v čase tehotenstva, ovplyvňujú aj močový mechúr, samotné močenie a často dochádza k inkontinencii po pôrode. Už na začiatku gravidity majú ženy častejší pocit na močenie a môže sa stať, že na WC ani nedobehnú. To môže byť spôsobené tým, že malá panva je viac prekrvovaná, a rastúcou maternicou. Tá sa s pribúdajúcimi mesiacmi neustále zväčšuje a pýta si viac priestoru. Ostatné orgány sa tomuto rastu musia prispôsobiť a inak to nie je ani pri mechúre. Silný tlak, ktorý vytvára maternica na močový mechúr, spôsobuje únik moču. Zvierače sú oslabené a žena sa môže stať inkontinentnou aj v pokoji.

Samotný pôrod znamená pre telo ženy zmeny

Nielen tehotenstvo, ale aj samotný pôrod má významný vplyv na telo ženy. Pri ňom totiž dochádza k roztiahnutiu svalov panvového dna, ktoré sa počas šestonedelia dostávajú postupne späť do pôvodnej formy.

Je ale veľmi dôležité, aby si žena uvedomila, že inkontinencia v tomto období nie je vôbec výnimočná. Trápi viac žien, ako si myslíte.

Nohavičky, vložky či spodná bielizeň

Aby ste sa zbytočne neobávali, existuje pre inkontinentné ženy aj široká škála produktov, ktorá im zabezpečí najmä ochranu a pohodlie po celý deň. Nohavičky či vložky sú vyrábané tak, aby tvarovali ženské telo, a preto sa nemusíte obávať trápnej situácie. Jednotlivé produkty sú určené pre konkrétne stupne inkontinencie. Na trhu nájdete aj vzorky zdarma, rôzny predajcovia ponúkajú vzorky inkontinenčných pomôcok a produktov na vyskúšanie.

Pre ľahšiu inkontinenciu máte k dispozícii jednoduché slipové vložky, ktoré vám však poskytnú ochranu pred zápachom, pretečením a vlhkosťou. Takže trojitá ochrana, ktorá poskytne žene diskrétnu ochranu, a tá sa potom bude cítiť lepšie a komfortnejšie. Pre horšie, ale aj ľahšie stupne úniku moču existujú vkladacie plienky, ktoré môžete nosiť s nohavičkami, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre úniky moču.

Urgentná inkontinencia

Druhá forma sa nazýva urgentná inkontinencia. Už z názvu vyplýva, že ide o silné nutkanie na močenie, po ktorom často nasleduje aj samotný únik moču. Táto forma sa však najčastejšie objavuje u starších žien, no spúšťačom môže byť aj infekcia močových ciest alebo cukrovka.

Existuje tiež zmiešaný typ, ktorý kombinuje predošlé dve formy úniku moču. Trpí ňou približne pätina všetkých žien, ktoré trápi únik moču.

Inkontinencia má vplyv na sex

Inkontinencia často dostane ženu do takej situácie, v ktorej sa cíti osamelo, choro a hlavne môže byť dôvodom, že žena sa uzavrie a naruší sa tak jej životný rytmus. Inkontinencia však môže stáť aj za mnohými inými problémami, ktoré súvisia so vzťahom, niekedy môže byť dôvodom rozchodu, keďže únik moču ovplyvňuje aj sexuálny život ženy. Tá sa obáva, že pre partnera nie je atraktívna, a ďalšie obavy súvisia so samotným sexuálnym stykom.

Inkontinencia totiž môže u ženy vytvárať problémy so vzrušením, zníženie vzrušenia či samotnej sexuálnej túžby. Nedostatočná lubrikácia či bolesti sú to, čo sprevádza inkontinentné ženy pri sexe. Mohli by ste sa čudovať, no inkontinencia v tomto prípade stresuje hlavne mladé ženy.

Cvičenie môže pomôcť

Pritom predchádzať jej nie je také ťažké. Samozrejme, záleží na stupni inkontinencie a na posúdení lekára, no jedným z možných riešení je cvičenie. Známe sú Kegelove cviky, ktoré posilňujú svaly panvového dna. Pri cvičení jednoducho stačí, ak budete zadržiavať svaly panvového dna, akoby ste chceli udržať moč, a budete tieto sťahy opakovať niekoľkokrát. Už za pár mesiacov môžete očakávať pozitívne účinky.

Zmeňte životosprávu

Zmenou životosprávy však môžete takisto znížiť riziko výskytu inkontinencie práve u vás. Obezita a s tým spojená cukrovka sú často rizikovými faktormi. Preto vám môže niekedy lekár odporúčať schudnúť alebo vám nasadí lieky na báze hormónov. Zmena životosprávy môže byť ďalším riešením, ako sa s inkontinenciou popasovať. Zaradiť viac ovocia či zeleniny alebo dodržiavať pitný režim sú pre inkontinentné ženy dôležité zásady. Mnohí, naopak, znižujú prísun tekutín na minimum v snahe zabrániť úniku moču. No výsledkom môže byť dehydratácia, bolesti hlavy či závrate. Vyhýbať by ste sa mali alkoholickým či kofeínovým nápojom, alebo sladeným, tie označujeme ako močopudné.

Športom sa takisto dá predchádzať či zmierniť inkontinencia a dokonca si ním navodíte fyzickú kondíciu a celkovú pohodu tela aj duše. Plávanie, turistika, jazda na bicykli či joga môžu byť pre vás tým správnym riešením.

Riešení je dosť na to, aby ste venovali inkontinencii pozornosť. Neliečená môže totiž prerásť do vážnejších ochorení a zbytočne vám skomplikovať každodenné činnosti a celkovo váš život a vzťahy.

Foto: pixabay.com