Keď ste niečoho veľkým fanúšikom, vždy príde ten moment, kedy poviete “Hej, videl si to?“. Tento moment je nečakaný, ale vždy vás poteší, pretože je to vždy špeciálna chvíľa, ktorú prežívate viac, ako ostatní. Fanúšikovia rumu nie si iní.

Každý fanúšik Jamesa Bonda reagoval takto, keď si super špión objednal Mount Gray so sódou v Ocean Clube na Bahamách vo filme Casino Royale. Takže aj sám James Bond presedlala z vodky a Martini na rum.

Je však mnoho ďalších filmov, v ktorých sa na obrazovke objavil kvalitný rum alebo koktaily z neho. James Bond bol teda len jeden z tých filmov, ktoré sú na vrchu pomysleného rebríčka.

Ďalším je opäť film so známym špiónom, avšak v tomto prípade stvárnil hlavnú úlohu Pierce Brosnan. Ide o film Dnes nezomieraj, kde Bond popíja Mojito na pláži v hoteli El Gran Palacio na fiktívnom ostrove Los Organos. Nevhodné narážky a mizerný scenár nemôžu skryť skutočnosť, že Bond po tomto Mojite bol ako blázon.

Jedna z najobľúbenejších trilógií je The Godfather, ktorá tiež musí byť spomenutá. Ide konkrétne o druhú časť, kedy sa nám naskytne náznak nádhernej starej Havany z čias, kedy to bolo “centrum“ koktailovej kultúry.

Banánové Daiquiri nemusí byť vysoko sofistikovaným pitím, ale je preslávené práve vďaka tomuto filmu, kedy Fredo Corelone vysloví nesmrteľnú otázku “How do you say Banana Daiqiri?“ A Michael mu odpovie jednoducho “Banana Daiquiri!“

7 dní v Havane je ďalší film, vďaka ktorému ostaneme na Kube, avšak prehupneme sa do modernejšej doby. Ide o krásny film, ktorý režírovalo 7 režisérov a spoluprácu si pripísal aj klub Havana Club rum.

Je to občas zábavné a bolestivo smutné, ale realitu rumu ako hlavnej zložky každodenného života na Kube nemožno poprieť, takže sa nedá pochybovať o tom, že Kuba je jedným z domovou tohto nápoja pirátov.

Nie je teda náhodou, že kvalitný karibský alebo kubánsky rum sa často vyskytujú vo filmoch, ich kvalita je známa po celom svete. Aj my by sme sa mohli presláviť alkoholom, ktorý sa predstavil vo filme, naša frndžalica by sa mohla stať našim národným alkoholom, treba ju však už len dobre prezentovať a propagovať vo svete.

Foto: pixabay.com