Správne zvolená textília dokáže vyzdvihnúť vaše kúpeľňové kráľovstvo na vyššiu úroveň, a to nemusíte ani rekonštruovať! Sústreďte sa na detaily a inšpirujte sa.

Pravdou je, že do kúpeľne nie je možné umiestniť toľko textilu ako do obývacej izby alebo spálne. Práve o to viac by sme mali dbať na to, aby v nej nechýbal.

Čím začať?

Najjednoduchší spôsob, ako vdýchnuť vašej kúpeľni nový šmrnc, je zakúpenie nového sprchovacieho závesu na vaňu. Na tento výrazný prvok zvyčajne padne prvý pohľad po vstupe do kúpeľne. Ak túžite po zmene alebo modernizácii svojej kúpeľne, odrazte sa práve od sprchovej clony – prebudí vo vás nové nápady a štýl, ku ktorému vaša kúpeľňa bude smerovať.

Prezrite si aktuálne ponuky sprchových závesov a inšpirujte sa, pretože výber je naozaj široký. Rozhodnite sa, či inklinujete k detským motívom, bláznivým kresleným obrázkom, abstraktným tvarom, strohým líniám, prírodným obrazcom, mape sveta, alebo jednoliatosti vybranej farby.

Pohodlným postupom pri prerábaní kúpeľne je voľba najvýraznejšieho doplnku miestnosti a k nemu postupne ladiť menšie dizajnové kúsky.

Na dĺžke záleží

Pri výbere kúpeľňového závesu dbajte i na jeho dĺžku. Rozmyslite si, či je vaším zámerom zakryť škaredú spodnú časť vane alebo skôr vám záleží na čistote.

Pri sprchových závesoch až po zem je väčšia pravdepodobnosť výskytu plesní, pretože záves sa dotýka vlhkých, až mokrých miest okolo vane, vrátane podlahy. Kratší záves pôsobí sterilnejšie a látka viacej dýcha.

Trendovo s uterákmi

Základným prvkom každej kúpeľne sú uteráky. Ak túžite po vkusne zariadenej kúpeľni, prispôsobte k nej farebne i uteráky a osušky. Zaveste vedľa seba uteráčiky troch odtieňov jednej farby a vytvoríte krásnu farebnú postupnosť, ktorá bude pôsobiť trendy.

Keď budete vyberať kúpeľňový textil do novej kúpeľne, majte na zreteli sfarbenie svojho ranného i večerného kráľovstva. Osušky môžete mať odložené v otvorených poličkách, kde môžu byť elegantne stočené alebo uhladene poskladané na sebe.

Tá pravá

Používate ju každý deň a preto chcete, aby spĺňala všetky vaše predstavy. Vysoká kvalita osušky poteší nejedného z vás. Aby ste si však dokázali vybrať tú pravú, je vhodné pri kúpe sledovať niekoľko parametrov.

Hustota textílie osušky sa meria v gramoch na meter štvorcový. Čím má osuška menej g/m², tým je tenšia, obyčajne aj lacnejšia a má tendenciu sa rýchlejšie opotrebovať. Takýto typ osušiek nemusíte však hneď zatracovať, pretože sa výborne hodí na cestovanie.

Osušky s vyššími g/m² sú vhodné do vašich domácich kúpeľní, pretože i napriek každodennému používaniu a častému praniu vám vydržia niekoľko dlhých rokov. Všeobecne platí, že čím je osuška ťažšia, tým viac absorbuje do seba vodu a zároveň dlhšie trvá, kým sa vysuší.

Takéto osušky bývajú aj priateľskejšie k pokožke, pretože sú jemnejšie, niekedy priam plyšové. Dajte si preto záležať pri prerábaní kúpeľne i na výmene uterákov a osušiek, výsledok iste oceníte.

Neoddeliteľná súčasť kúpeľne

Pri zariaďovaní kúpeľne je dôležité nezabudnúť na kúpeľňovú rohožku, ktorá je umiestnená priamo pri vani či sprchovom kúte. Rohožka pomáha zachytávať vodu z tela po kúpeli alebo sprche – kúpeľňový koberček vsaje prebytočnú vodu z podlahy a zabraňuje tým kĺzaniu po mokrých kachličkách. I vďaka tejto funkcii sa stal malý koberec neoddeliteľným kúpeľňovým pomocníkom v každej domácnosti.

Nie je však rohožka ako rohožka. Materiálov je mnoho, no práve stopercentná bavlna je dobrou alternatívou do kúpeľní, pretože bavlna absorbuje vo vode niekoľkokrát svoju hmotnosť a tak schne rýchlejšie ako iné látky.

Ďalším faktorom výberu by malo byť pohodlie. Na kúpeľňovej rohožke stojíte holými nohami každý deň a preto vaše pohodlie by pri výbere malo zohrávať tiež podstatnú úlohu. Nehanbite sa, zatvorte si oči a pokojne sa materiálu v obchode dotknite, aby ste zistili, či daná látka je vašej koži príjemná na dotyk.

Rozhodujúcim činiteľom pri voľbe rohožky je však aj jej vizuálna atraktivita. Na internete či v kamenných predajniach je tento tovar k dispozícii v rôznych farbách, materiáloch, veľkostiach či tvaroch. Je len na vás objaviť to pravé orechové, resp. sa vyhnúť nekvalitným kusom a mať trošku umeleckého citu pre farebné a štýlové ladenie vašej kúpeľne.

Vždy príjemne pod nohami

Rohožky nie sú výlučne určené len pre oblasť vedľa vane. V kúpeľni je bežné pohybovať sa bosý. Preto je vhodné použiť koberčeky z rovnakej série i pred umývadlo, toaletu, bidet.

V prípade väčšej kúpeľne pokojne umiestnite jeden väčší koberček i do stredu miestnosti. Zabezpečíte si tak príjemné teplo a pohodlie pod nohami a navyše sa vyvarujete prechádzaniu po dlažbe s mokrými chodidlami a prípadným úrazom či pošliapanej dlážke.

Textilné doplnky ako dizajnové prvky vnesú výraznú zmenu do vzhľadu vašej kúpeľne a vďaka užitočným doplnkom naberie kúpeľňa i úplne novú atmosféru.

Umývadlová suknička

Ak bojujete s nedostatkom odkladacieho priestoru vo svojej kúpeľni, tak výborným tipom je zužitkovať i miesto pod umývadlom. Látková suknička pripevnená o podstavec umývadla dokáže skryť čistiace prostriedky či niekoľko ukladacích košov.

Stačí si len vybrať správnu farbu alebo vzor, aby farebná paleta a štýl vašej kúpeľne nebol narušený.

Foto: pixabay.com