Bývanie

O dizajne a bezpečnosti interiérových schodísk

Pre svoje rodinné pohodlie dokážeme urobiť maximum. Vo svojich domoch a bytoch si chceme zakaždým užiť príjemný oddych, zábavu a intimitu. Každým interiérovým doplnkom nadobúda priestor iný štýl a rozmer. Miestnosti nemajú pôsobiť zapratane, viac sa snažte o zútulnenie, no pri všetkej bezpečnosti. Tá je dôležitá aj napríklad pri výbere vkusného interiérového schodiska.

Schody pôsobia mohutne a mnohí majú pred nimi veľký rešpekt. Stačí malé zakopnutie, jeden balans a letíme voľným pádom. Zvlášť na to treba dávať pozor, ak sú v domácnosti deti alebo starší členovia. Schodisko má byť bezpečné, funkčné a umiestnené vo vhodnej časti interiéru.

Prepája prízemie a poschodie, respektíve podkrovnú časť. Stáva sa tak komunikačným prvkom v domácnosti. Nevhodným sprístupnením a umiestnením môže ľahko narušiť rodinné pohodlie. Treba myslieť na to, že schody budú mnohí členovia v domácnosti využívať aj niekoľkokrát za deň. Zvlášť, ak na poschodí sú ich spálne alebo iné spoločenské miestnosti.

Najčastejšie sa interiérové schody umiestňujú do chodby alebo predsiene. Samozrejme, presné umiestnenie schodiska je záležitosťou, ktorú treba riešiť za pomoci architekta. Ak však máte na výber, obývačku a napríklad aj hosťovskú zo zoznamu vyškrtnite. Tieto miestnosti sa razom stanú priechodné. Taktiež je pre vaše vlastné súkromie lepšie umiestniť schody na stranu (čo najbližšie k stene), nie do stredu miestnosti. Umiestnením na stranu šetríte priestorom a prispejete k perfektnému zútulneniu danej miestnosti.

Aký materiál je pre interiérové schodisko najvhodnejší?

Rozhodnúť sa pre laminátové alebo masívne drevené schodisko? To predovšetkým súvisí s celkovým dizajnom vo vašom interiéri. Ak v ňom prevládajú prírodné materiály (a zvlášť drevené), váš výber je jasný!

Drevené schodisko pôsobí elegantne, stáva sa dominantným v danom priestore. Laminátové povrchy sú vďačnejšie na údržbu a starostlivosť. Prírodné materiály musíte dôsledne ošetrovať. Mnohým pohľadom určite ulahodí aj kamenné schodisko alebo trendy vretenové (točité).

Po točitom, ale aj napríklad sklenenom schodisku je schôdza o niečo náročnejšia. V každom prípade treba myslieť na kvalitné bezpečnostné doplnky. Tými klasickými sú tzv. nášľapy a zábradlie. Povrch upravte protišmykovými (napr. gumovými) prvkami. Môžete použiť aj koberec. Nie však z hustého a nepoddajného vlasu, tým sa vaša chôdza ešte viac skomplikuje. Ak nie je schodisko vo vašom príbytku bezpečné, svoj účel rozhodne nespĺňa. Teraz je ten ideálny čas na zmenu!

Vedeli ste, že šikovní architekti používajú program na technické kreslenie 2d cad?

Foto: pixabay.com