Móda a krása

Objavte svet parfumov!

Slovo parfum pochádza z latinského „per fumus“, čo v preklade znamená „cez dym“. Zmes esenciálnych olejov a aromatických zložiek je súčasťou ľudstva už od nepamäti. História parfumu siaha až do obdobia starovekej Mezopotámie, Egypta, Ríma či Indie. A práve zo severnej Indie, pochádza prvá písomná zmienka o výrobe parfumu. Prvou tvorkyňou parfumu bola pravdepodobne žena, Tapputi a prvý parfum bol vyhotovený pred 4000 rokmi.

V dávnych dobách ľudia využívali vonné účinky kvetov, bylín a korenín; obľúbenými boli napríklad ruža, bergamot, myrta či škorica. V súčasnosti, má parfumér k dispozícii približne 1 900 vôní, ktoré môže získať napríklad z kôry – najobľúbenejšou kôrou je škorica; z kvetov – medzi obľúbené vône patria vôňa ruže, jazmínu, ylang- ylang, orchidei, citrusové vône. Bežne používanými vôňami sú vône listov a stromov, nazývané tiež „zelené vône“, medzi ktoré sa zaraďujú najmä vône získané z levanduľového listu, fialky, rozmarínu ale aj paradajkového listu, či vône získané z ovocia, napríklad vôňa čerešne či jablka. Živicové vône, myrha či jantár, v staroveku používané ako kadidlo či liek, sa dnes využívajú predovšetkým v parfumérstve, vďaka ich vysokému podielu vonných zložiek.

Profesionálny parfumér sa musí orientovať vo svete najrozmanitejších vôní, vám stačí vedieť, ako najúčinnejšie aplikovať parfum, tak aby ste sa z neho mohli tešiť čo najdlhšie.
Tajomstvá sveta parfumov:

  • Ak chcete zabrániť úniku prchavých vonných častíc, parfum skladujte v pôvodnej škatuľke a pri každom použití vrchnák dôkladne zatvorte.
  • Parfum skladujte v tme, nevystavujte ho priamemu slnečnému žiareniu a vysokej teplote.
  • Vzorku vône vyskúšajte vždy len na koži, predlaktí ruky a nechajte vôňu pôsobiť aspoň 10 minút, aby sa mohli všetky vonné látky dostatočne rozvinúť.
  • Parfum nanášajte len na kožu, nikdy nie na oblečenie! Pri nanášaní na oblečenie, vás môžu nepríjemne prekvapiť biele šmuhy, ktoré sú reakciou alkoholu na šatstvo.
  • Parfum nanášajte na miesta, ktoré sú blízko tepny, ideálne na zápästie, ušné lalôčiky, do lakťových a kolenných jamiek, do dekoltu a taktiež do vlasov, kde vôňa vydrží najdlhšie.