Cenovo dostupná dovolenka pri mori spojená s príjemnými výletmi na skútri či štvorkolke. Ak sa vám táto predstava páči, rozhodne odporúčame grécky ostrov Kréta. Nájsť výhodný last minute by nemal byť pri menšej snahe problém. Pieskové pláže a čisté more nakoniec zatienia fakt, že zakaždým po obsadení plážového lehátka vás príde skasírovať prehnane opálený mladík. Hneď pri prvej večernej prechádzke promenádou si vyhliadnite dopravný prostriedok, zjednajte cenu a tešte sa na objavovanie ostrova.

Kam vás cesta zavedie

Prvý deň venujte spoznávaniu okolia, bez vytýčeného cieľa. Takéto dobrodružstvo odporúčame naozaj každému. Odbočte na cestu smerujúcu do kopcov a tešte sa na pekné výhľady. Okraje cesty vám mnohokrát budú lemovať rastúce kvety, čo vyzerá vskutku krásne. Na potulkách sa vám naskytnú pohľady na olivové plantáže, ktoré sú pre túto oblasť typické. Rovnako ako vysoké skaly, v ktorých sem-tam zbadáte opustenú kaplnku a máte chuť sa tam „vyštverať“. Zastavte sa v niektorej z milých dediniek, osviežte sa nápojom a nasávajte tunajšiu atmosféru. Keď vás unaví teplo a zatúžite po osviežujúcom kúpaní v mori, zamierte smerom k pobrežiu. Nájsť opustenú plážičku tu nie je žiadny problém, na Kréte je ich veľké množstvo.

Palmová pláž

Návštevu tejto pláže si rozhodne nenechajte ujsť. Cesta bude síce ďaleká, vzdialenosť od mesta Stalidy je cca 160 km. Nedajte sa však odradiť. Krásna piesková pláž s bambusovými slnečníkmi a dobré možnosti na šnorchlovanie. Navyše príjemný pokoj, ticho a okolo nás samé palmy – cítite sa ako v inom svete.

Knossos

Ak navštívite Krétu, určite neopomeňte prehliadku najznámejšej pamiatky. Najzachovalejší minojský palác Knossos, ktorého labyrintom sa podľa povesti premával aj minotaur (býk s ľudskou hlavou), vás prinúti zamyslieť sa nad dobami minulými. Odporúčame nezabudnúť si veľa vody, pretože prechádzka ruinami bude poriadne dlhá.

Chrissi

Malý ostrov, vzdialený asi trištvrte hodinu plavby loďou od brehu mesta Ierapetra. Neobývaný ostrov dlhý asi 5 a široký 1 km, na ktorom vás zaujme tunajšia flóra. Zaujímavé stromy nízkeho vzrastu akoby rástli z piesku, sem tam nejaké skaly. Krištáľovo čisté more vás prinúti premýšľať, či nie ste v Karibiku a nebudete sa vedieť na neho vynadívať.

Ak sa na Kréte rozhodnete ubytovať skôr v západnej časti ostrova, rozhodne neopomeňte návštevu pláže s ružovým pieskom Elafonisi. Je tu tak krásne, že sa o nej hovorí ako o európskom tichomorí.

Foto: pixmac.sk, Thomas Kohler – flickr