Provensálsky štýl sa udomácnil v nejednej slovenskej obývačke. Zdá sa, že Slováci majú radi romantiku a vôňu levandule. Viete čo, je pre tento štýl typické? Masívne drevené podlahy s patinou, biele steny, ale aj starodávne doplnky, ktoré dodávajú interiéru pocit dávneho luxusu.

Krása provensálskeho štýlu spočíva v jeho histórii. Možno práve preto je dnes tak žiadaný. Ľudia sa prirodzene vracajú ku svojim koreňom a v dizajne čoraz viacej preferujú pôvodné prírodné materiály ako drevo a kameň.

Práve drevo a kameň krásne vyniknú v kombinácii s jemnými pastelovými farbami. Túžite po útulnom príbytku? Nie je to žiadna veda. Starodávny nábytok si môžete vyrobiť aj sami pomocou patinovania

Patinovanie dreva je „chick“

Dni zaliate slnkom sú síce nenávratne preč, ale obľúbenú atmosféru si môžete vykúzliť kedykoľvek. Zvládnete to aj sami. Nemusíte zháňať starodávny nábytok. Vyskúšajte patinovanie nového dreva.

Pokiaľ si vyberiete vhodné mäkké drevo ako borovica, alebo červený smrek, ktoré majú charakteristickú kresbu, váš nábytok môže vyzerať veľmi originálne.

Okrem patinovaného nábytku alebo dreva budete potrebovať rôzne brúsky, štetce a kefky, prípadne handry na leštenie, jemné brúsne papiere a samozrejme farby a laky podľa vlastného výberu. Postup je pomerne prácny, ale výsledok stojí za to.

Biela farba je základ

Bielu si najčastejšie spájame s čistotou, nevinnosťou a ľahkosťou a presne také sú provensálske interiéry. Farebné steny, či množstvo doplnkov by ste hľadali len márne. Biela skvelo dopĺňa tmavé drevo s patinou alebo prírodný kameň.  

Vôňa Provensálska u vás doma

Ruku hore, kto neznáša zimu? Ja sa neviem dočkať prvých letných dní. Milou spomienkou na letné dni môžu byť levanduľové esenciálne oleje alebo vrecúška sušenej levandule rozvešané po byte. Je to dobrá prevencia proti moliam a iným škodcom v domácnosti.