Dôchodkový vek príde ani sa nenazdáte a zrazu si uvedomíte, že nemladnete a je čas opustiť prácu. Väčšinou ženy odchádzajú do dôchodku v šesťdesiatich dvoch rokoch, no nemusí byť problém požiadať o dôchodok o čosi skôr. Najmä, ak ste porodili a vychovali deti.

Odchod do dôchodku neberte ako nič ponižujúce, využite to na splnenie si svojich snov, na ktoré ste nenašli čas či odvahu skôr počas pracovného života.

Bez zmyslu

Ak prišiel váš čas, kedy by ste mali odísť do dôchodku, je len na vás, či to využijete, alebo nie. V prípade, že ešte túžite chodiť do práce, dohodnite sa s vašim zamestnávateľom. Môžete porozmýšľať aj na skrátenom úväzku. Ľudia, ktorí ešte v dôchodku chodia do práce, to vo väčšine prípadoch nerobia pre peniaze, ale pre pocit užitočnosti a sociálne spojenie. To je veľmi dôležité, pretože sa tak dôchodcovia necítia vyčlenení zo spoločnosti.

Čas na vás a rodinu

Dobre porozmýšľajte nad tým, či ešte máte silu, energiu a chuť pokračovať v práci. Možno by ste mohli využiť voľné dni na strávenie času so svojim partnerom, vnúčatami či priateľmi. Teraz vám nebude už nič brániť ísť na výlet cez týždeň a už viac nemusíte odpočítavať dni do voľného víkendu. Počas života ste pracovali dostatok, užite si preto váš zaslúžený dôchodok naplno. Robte aktivity, ktoré vás napĺňajú a prinášajú do života radosť.

Možno bude ťažké pre vás prijať to, že už viac nebudete ekonomicky produktívni, ale uvedomte si to, že na dôchodok máte právo, keďže ste si odpracovali už dlhé roky. Teraz prichádza rad na vás. Ste si pánom svojho času, nemusíte sa už nikomu zodpovedať a vy si robíte svoj program. Ak po čase zistíte, že vám práca chýba, nikdy nie je neskoro si niečo nájsť, prípadne sa vrátiť do vašej starej práce. Zvážte svoju silu a neberte si na plecia viac ako zvládnete. Vaša rodina vás potrebuje viac ako vy prácu.

Foto: pixabay.com